"Simulirano suđenje"

Autor: Administrator , 2. 5. 2018.

Učenice i učenici Ekonomske i upravne škole Osijek i ove su školske godine sudjelovali  na „simuliranom suđenju“ u okviru provedbe građanskog  odgoja i obrazovanja na satu u 8.r. Pokazali su nam koliko su upoznati s građanskom inicijativom, pravosudnim sustavom i kako bi trebalo izgledati postupanje građana na sudu. Praktičnoj su nastavi prisustvovali  i predstavnici Vijeća učenika škole te učenici 5.a  razreda s razrednicom Marinom Vidaković, vjeroučiteljicom, u okviru sata razrednika. Profesor Dalibor Popović iz  Ekonomske  i upravne  škole iz Osijeka,  uvježbao je učenike  klasičnim ulogama kontinentalnog sudskog procesa. Čitavim postupkom predsjeda sudsko vijeće, pozvani su svjedoci optužbe i obrane, a odluka se donosi koristeći publiku kao improviziranu porotu. Učenici prikazuju na koji način logički argumentirano mogu razumjeti određeni društveni problem, odnosno temu koju predlažu suci Vrhovnog suda RH. Nije im bilo lako uvježbati „sudski proces“,  jer su se predhodno morali dobro  upoznati sa zakonima i pravnom terminologijom. Ovakav oblik učenja pomoći će im u budućem školovanju, a osmašima u odabiru zanimanja. Ponosni smo kao škola što su među srednjoškolcima bili  bivši učenici i učenice naše škole, također nekadašnji polaznici IP GOO-a 8. razreda. Zahvaljujemo im, a vjerujemo da su i oni zahvalni nama ,zar ne ?! Ostale fotografije pogledajte na fb stranici škole.

Izvijestila : Silvija Vukašinović, mag.prim.educ.