Erasmus + Ankara, Turska

Autor: Administrator , 12. 5. 2018.

U sklopu našeg EU projekta „Read For Fun, Fun to Read“ posjetili smo Sincan Ilkokulu školu u Ankari u Turskoj. Škola ima 1700 učenika u dobi od 6 – 10 godina. Naš posjet započeo je priredbom dobrodošlice u kojoj su nam učenici, ali i odrasli izvođači predstavili folklor svoje domovine. Tijekom posjeta obišli smo nekoliko kulturno-povijesnih spomenika prekrasne Ankare. Cijelo vrijeme boravka u Ankari osjetili smo toplu dobrodošlicu naših partnera.

Ovo je zadnje putovanje ovog europskog Erasmus plus projekta. Završene su sve aktivnosti te nam još preostaje izraditi opširna izvješća o radu u poslijednje dvije godine. Kroz aktivnosti projekta predstavili smo svoju kulturu i znamenitosti naše domovine, grada i škole. Isto tako smo i upoznali druge kulture te otkrili bogatstvo različitosti.

Čitanje je ključ učenja i općenito dugoročnog uspjeha u životu.  Kroz projektne aktivnosti nastojali smo podignuti čitalačku kulturu naših učenika i razviti čitalačke navike, naglasiti da je čitanje zabavno i da se u njemu može uživati. Učitelji projektnog tima sudjelovali su u nizu edukacija (upotreba IKT tehnologije u pisanju, kreativno pisanje, digitalni dizajn knjiga, motivacija za čitanje, tehnike čitanja i dr.) koje su unaprijedile njihov svakodnevni rad s učenicima. Projekt je donio mnogobrojne zanimljive aktivnosti u kojima su sudjelovali i učenici i roditelji: izrada znaka (logo) projekta, izrada geografske karte država partnera, vremenske kapsule, brošura, videa... Učenici su pisali svoje priče o superjunacima te ih ilustirali i izrađivali maskotu projekta. Priče naših učenika objavljene su u obliku e-knjige i tiskane knjige. Svoju knjigu priča o superjunacima predstavili smo stanovnicima doma za starije osobe, a izradili smo i audio knjigu prilagođenu za slabovidne i gluhe osobe (na engleskom i hrvatskom jeziku). Susreli smo se s poznatim hrvatskim književnikom Pavlom Pavičićem kojem smo poklonili našu knjigu, a on nam je darivao nekoliko svojih knjiga za školsku knjižnicu.

Razmijenili smo s partnerima kulinarske recepte te uz pomoć roditelja i učitelja napravili festival hrane, te i na taj način upoznali kulturu zemalja partnera. Sve receptu smo sakupili u kuharicu projekta u kojem su slastice iz Portugala, Španjolske, Latvije, Turske, Mađarske i Hrvatske.

Izradili smo veći broj zabavnih igara koje potiču čitanje, te organizirali turnir i natjecanje među učenicima. Najbolji su nagrađeni putovanjem u Dalj u rodnu kuću Milana Milutinovića. Milan Milutinović poznati je i priznati matematičkar, astronom, klimatolog koje je uvršen po izboru NASA-e u 10 najvećih svjetskih znanstvenika. I on je volio čitati, te i sam napisao niz knjiga.

Naši roditelji su bili uključeni u aktivnost čitanja sa svojom djecom te smo napravili album fotografija roditelja i djece koji čitaju zajedno. Tako smo pokazali vrijednost čitanja u obitelji. Na kraju smo izradili straničnike te ih razmijenili s učenicima zemalja partnera.

Sve aktivnosti bile su popraćene na internetskoj stranici škole i projekta. Bio je ovo prvo sudjelovanje OŠ Višnjevac u Erasmus Plus projektima. Veliko je to i zanimljivo iskustvo. Bila je ovo prilika vidjeti kako se radi u drugim školama i pokazati drugima što i kako se radi u našoj školi. Naše partnere smo ugostili od 23.-25. listopada 2017. godine. Našim partnerima je naša škola ostala u lijepom sjećanju po unutarnjem i vanjskom uređenju. Isto taku su bili oduševljeni odličnom priredbom dobrodošlice na kojoj su naši učenici pjevali na portugalskom, turskom i latvijskom jeziku. Oduševio ih je i festival hrane koji je tada organiziran te radionica od značenju etiketa na prehrambenim proizvodima koja je organizirana na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu, a vodila ju je prof. Ines Banjari.

Ovim putem zahvaljujemo svim učenicima, učiteljima i roditeljima koji su sudjelovali u realizaciji projekta. Zahvaljujemo našim sponzorima PSC Osijek, Gradski prijevoz putnika Osijek, Milinar Osijek i Foto studio Foto Lux te našoj dogradonačelnici Žani Gamoš koja nas je ugostila. Ovaj projekt medijski su popratili i naši mediji Osijek 031, HRT 1, Glas Slavonije, Radio Osijek i Osječka TV.

Fotografije sa putovanja u Ankaru pogledajte na našoj Facebook stranici.