Erasmus + Kardzhali, Bugarska

Autor: Administrator , 24. 11. 2019.

U sklopu našeg EU Erasmus Plus projektaWe are looking for future Olympics Starsod 18.- 22. studenoga 2019. godine boravili smo u Bugarskoj u gradu Kardzhali koji je od glavnog grada Sofije  udaljen oko 270 km. Naš domaćin bila je škola Osnovno uchilishte"Sveti Sveti Kiril i Metodii" u Kardzhaliu. Na susretu su bili učitelji i učenici iz svih škola partnera u projektu – Rumunjske, Italije, Slovačke, domaćina Bugarske te iz Hrvatske. Našu školu predstavljali su učenici Marcus Ivan Macdonald (7.a), Lorena Tot (7.a), Gabrijela Marinović (7.b), Leon Jurić (7.b), Marija Salaj (7.c) i Lorian Gašić (7.c) koji su bili u pratnji učiteljia tjelesno-zdravstvne kulture Antonia Bičvića i pedagoginje. Škola domaćin je za sve sudionike organizirala čitav niz zanimljivih aktivnosti. Kardzhali je grad veličine kao Osijek i glavni i najveći gradu u istoimenoj provinciji Kardzhali. Osim Kardzahlija obišli smo antički grad Perperikon smješten na Rodopima koji je bio jedan od najvažnijih gradova rimske provincije Trakije, te Zlatograd. Zlatograd se razvijo za vrijeme vladavine otomanskog cartstva u 17. stoljeću kao trgovačko i zanatsko središte.

Domaćini su za nas pripremili bogat program dobrodošlice gdje su nam predstavili glazbu i folklor Bugarske. Obišli smo prostor škole, družili se s učiteljima, učenicima i osobljem škole. Zasadili smo drvo prijateljstva. Učenici i učitelji su bili odlični i velikodušni domaćini. Organizirane su sportske aktivnosti za učenike. Imali smo dva treninga na nogometnom stadionu lokalnog nogometnog klupa Arda. Prema planu projekta učili smo o tehnikama brzog hodanja i trčanja na duge staze. Na natjecanju u trčanju na duge staze – 1000 m, u kategoriji učenici 11-12 godina naš Leon Jurić (7.b) odnio je pobjedu i osvojio 1. mjesto! U kategoriji učenice 11-12 godina Gabrijela Marinović (7.b) osvojila je 2. mjesto, a Marija Salaj (7.c) u istoj kategoriji 3. mjesto. Još jednom čestitamo našim učenicima na odličnim rezultatima postignutim u jakoj konkurenciji partnera iz Slovačke, Bugarske, Italije i Rumunjske.

U sklopu projektnih aktivnosti naš sportski ambasador bio je poznati Bugarski nogometaš Mihail Ivanov Aleksandrov (Michael Aleksandrov). Aleksandrov nam je pričao o svojoj sportskoj karijeri te o načinu života i prehrani vrhunskog sportaša. Aleksandrov je igrao u mnogobrojnim poznatim nogometnim klubovima kao što su Borussia Dortmund, Legia Varšava, Ludogorets Razgrad, Arsenal Tula, Arda Kardzhali i nastupao za za reprezentaciju  Bugaske.

Putovanje u Bugarsku je svima bilo neprocjenjivo iskustvo, prepuno druženja, zabave, sporta, novih prijatelja i novih znanja. Sljedeći susret partnera ovoga projekta biti će od 4.-8. svibnja 2020. kada će domaćin biti naša škola. Sportska tema našeg domaćinstva su skokovi i sprintovi. Fotografije pogledajte na našoj Facebook stranici.

Aktivnosti u našem projektu praćene su i u lokalnim medijima Portal rodopi24.com i ARDA NEWS objavili su članke i video reportaže.