Moj slovački

Autor: Administrator , 14. 11. 2016.

12. studenoga 2016. godine su Kulturni centar Slovaka u Hrvatskoj sa sjedištem u Našicama i Osnovna škola Julija Benešića iz Iloka bili domaćin literarno-dramske smotre učenika Slovenčina moja (Moj slovački). Na njoj je sudjelovalo više od sto učenika iz 11 osnovnih i 2 srednje škole u kojima se uči slovački jezik. Smotra je po planu trebala biti održana u svibnju ove godine, ali je zbog nedostatka financija i promjene vlasti u to vrijeme u Hrvatskoj održana sada. Smotri, održanoj u sali Slovačkog narodnog doma u Iloku, su nazočili visoki gosti iz Republike Slovačke, Vukovarsko-srijemske županije, predstavnici Saveza Slovaka u Republici Hrvatskoj, predstavnici županijskog i gradskog vijeća slovačke nacionalne manjine Vukovarsko-srijemske županije, Grada Iloka, te predstavnici Odbora za obrazovanje pri Nacionalnom savjetu slovačke nacionalne manjine iz Republike Srbije. Na početku programa je bila promocija učeničkih radova - dječja zbirka pjesama i proze Kvapky XII (Kapljice XII), u kojoj se nalaze i radovi naših sadašnjih i bivših učenika: Nikoline Korpak, Marije Žagar, Ene Valenta, Klaudije Boris, Patricije Boris, Antee Valenta, Stiva Borisa, Sanje Korpak i Tomislava Plaščaka. Ovi učenici (bez Marije Žagar, koja zbog bolesti nije sudjelovala) su na smotri sudjelovali sa igrokazom profesora Vlatka Miksada Janošik, Janošik, s kojom su se već predstavili na božićnoj priredbi 2015. godine u Višnjevcu. I uz nedostatak pokusa sa srednjoškolcima Stivom, Sanjom i Tomislavom, Višnjevčani su polučili lijepi uspjeh i zasluženo bili nagrađeni velikim pljeskom. Treba istaći i pohvaliti da ovo troje srednjoškolaca nije zaboravilo tekst predstave, iako je od premijere proteklo godinu dana. Također treba pohvaliti suradnju sa Maticom slovačkom Osijek, koja je za potrebe nastupa, kao i prošle godine, posudila nošnje svoje folklorne sekcije. Poslije dvosatnog programa su učitelji slovačkog jezika održali aktiv a učenike  je sat vremena animirala kazališna umjetnica iz Republike Slovačke Monika Necpalova.