Mjesec knjige - Prekidamo nastavu zbog čitanja

Autor: Administrator , 12. 12. 2016.

Završen je još jedan „Mjesec hrvatske knjige“, manifestacija kojom se promovira lijepa riječ i naglašavaju vrijednosti koje se kriju u svijetu knjiga. U našoj školi, posebno u knjižnici, pozorno pratimo i stvaramo zanimljive programe kojima bismo promovirali i poboljšali čitanje. Kao što smo već spomenuli od ove školske godine uključeni smo i u jedan Europski projekt kojem je cilj promovirati i poboljšati čitanje "Read for Fun, Fun to Read". U sklopu toga projekta ali i redovitih aktivnosti u knjižnici ove školske godine  jednoglasno smo odlučili „Prekidati nastavu zbog čitanja“. Naša avantura započela je u listopadu u četvrtim razredima kojima smo čitali ulomak iz knjige „Psima ulaz zabranjen“. Nakon toga učenici trećih razreda uživali su u priči „Zaljubljena jedinica“ iz knjige „Ljubavi obične i neobične“. S novom pričom „ Ljubav u zoološkom vrtu“ također iz knjige „Ljubavi obične i neobične“ bili smo gosti u drugim razredima. Učenici 2.b razreda i učiteljica Katarina Fletko sudjelovali su i u razmjeni likovnih radova povodom Mjeseca hrvatske knjige. Učenici su nacrtali omiljene prizore iz pripovijetke „Miš“ i svoje radove poslali učenicima 2.c i 2.d razreda OŠ Ljubo Babić iz Jastrebarskog. Zauzvrat su njihovi učenici lijepo nacrtali i našem 2.b razredu poslali omiljene prizore iz bajke „Mala vila“. U Mjesecu hrvatske knjige i naši prvašići su postali aktivni članovi školske knjižnice. Vrijedni Mali knjižničari sami su izradili straničnike koje su prvašići dobili na prvom druženju u knjižnici. Učenicima petih razreda čitali smo zbirku kratkih priča „Baš kao Harry Potter“.  Šesti razredi su pozorno slušali zgode i nezgode dječaka Luke iz knjige „Bacit ću ti kompjutor kroz prozor“. S velikim zanimanjem sedmaši su poslušali ulomak iz knjige „kaloričnog“ naziva Žganci od vanilije. Učenici 7.b sudjelovali su i u pretraživanju kojim su htjeli saznati u kojim se dječjim književnim djelima mogu pronaći ulomci na temu ljudskih prava. Učenicima osmih razreda smo čitali ulomke iz najnovijih romana Fora je biti faca, zar ne? I Nije fer. Mali su knjižničari, Antonela Crljen (5.b), Marko Ivković (5.b), Korina Tolić (6.c), Lara Prka (6.c), Lucija Nenadić (8.b), Marko Špoljarić (8.b) i Matea Murković (8.c) bili čitači koji su hrabro predstavili najnovije naslove koji se nalaze u našoj knjižnici. U knjižnici još možete pronaći i ove nove knjige: Piki i Argo, Dupin, Bijeli jelen, Hrabrica, Tajna crne kutije, Tajna zlatnog zuba, Tajna ribljeg oka, Tajna ogrlice sa sedam rubina i Tišina, snima se! Dođite u knjižnicu i posudite knjigu! Jer: steći naviku čitanja jest stvoriti za sebe utočište od gotovo svih životnih jada. (W. Somerset Maugham) Ovom prilikom se zahvaljujemo i gospođi Ireni Eyrin Cvenić, mami našeg učenika Filipa na poklonjenim knjigama: Družba Pere Kvržice, Prijatelji, Zeleni otok, Neprijatelj br.1, Divlji dječak, Prozor do vrata, Koko i duhovi, Začuđeni svatovi - kojima smo također obogatili naš fond. Dio pozitivne atmosfere koja je vladala u knjižnici i po razredima možete pogledati na Facebook stranici naše škole.

Izvijestila: Marina Tojčić, knjižničarka