Treća sjednica Vijeća učenika

Autor: Administrator , 23. 2. 2017.

Treća sjednica Vijeća učenika osnovne škole Višnjevac održana je jučer u prostorijama škole. Vijeće učenika čine svi predstavnici razrednih odjela koji se biraju na početku svake nastavne godine. Sjednicu je vodila knjižničarka škole koja je pozdravila i prozvala učenike te predložila dnevni red. Dnevni red se sastojao od ovih točaka:

Etički kodeks - prijedlog
Kućni red - prijedlog

Nastavak pogledajte pod "više".

Nakon glasovanja predloženi dnevni red je jednoglasno usvojen. Potom je knjižničarka upoznala učenike s prijedlogom Etičkog kodeksa naše škole. Etički kodeks škole donosi se u skladu s vizijom škole, te nastojanjem da kroz promicanje temeljnih vrijednosti izgradimo što ugodnije školsko ozračje za sve. Učenicima je objašnjeno da su učenici, učitelji i stručni suradnici škole dužni savjesno se odnositi prema obvezama, radu i školskoj imovini. Učitelji kod učenika trebaju poticati slobodan, odgovoran i ozbiljan pristup učenju uz primjenu najboljih stručnih, profesionalnih i znanstvenih metoda.  Učenike treba motivirati za učenje i druge oblike stvaralaštva, poticati na izražavanje vlastitog mišljenja te kod njih razvijati samopouzdanje. Dužnost je učitelja i stručnih suradnika uvažavati i prihvaćati učenike s različitim sposobnostima i interesima i omogućiti im odgovarajući  intelektualni, emocionalni, moralni i duhovni razvitak u skladu s njihovim mogućnostima. Svi predsjednici razreda složili su se s tim da  trebamo razvijati domoljublje, svijest o nacionalnoj pripadnosti i svim vrednotama povijesne, kulturne i etničke baštine Republike Hrvatske. Također su se složili s tim da učenike treba odgajati da poštuju i uvažavaju sve osobe bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost. U školi je u svakom obliku apsolutno zabranjeno izražavanje diskriminacije ili povlašćivanja prema rasi ili etničkoj pripadnosti ili boji kože, spolu, jeziku, vjeri, socijalnom podrijetlu, obiteljskom statusu, dobi, zdravstvenom stanju ili bilo kojoj drugoj osnovi. Također im je pojašnjeno kako su dužni u školu dolaziti primjereno odjeveni. Zabranjeno je fizičko kažnjavanje učenika te svaka metoda psihološkog pritiska kojom se učenik dovodi u ponižavajući položaj ili se njime stvara osjećaj manje vrijednosti ili povrede dostojanstva učenika. Zabranjeno je kažnjavanje neposluha učenika udaljavanjem iz razreda, osim ako su udaljeni iz razloga što su upućeni stručnoj službi ili ravnatelju.

U drugoj točki dnevnog reda voditeljica je upoznale učenike s prijedlogom kućnog reda škole.  Učenici su sa zanimanjem slušali koja sve prava i dužnosti imaju. Svi su se složili da tijekom nastave ne smiju ometati nastavu. Svaki učenik koji želi nešto pitati ili priopćiti, treba svoju namjeru pokazati dizanjem ruke. Voditeljica ih je upozorila kako za vrijeme nastavnog sata ne smiju koristiti mobitele, laptope i druge slične uređaje koji ometaju pozornost ostalih učenika i učitelja. Za otuđene osobne stvari, vrijedne stvari, satove, mobitele, novac i nakit škola ne odgovara. Voditeljica je naglasila da svi učenici moraju čuvati udžbenike i druga obrazovna i nastavna sredstva. Učenicima je jasno da se moraju pridržavati pravila ponašanja u blagovaonici, sportskoj dvorani i knjižnici. Učenici znaju da imaju pravo na veliki odmor i male odmore između nastavnih sati. Poželjeli su uvesti promjenu da veliki odmori traju 15 minuta, a mali odmori po pet minuta. Za vrijeme velikog odmora po lijepom vremenu žele boraviti u dvorištu škole uz nadzor dežurnih učitelja. Voditeljica im je ponovila da smiju samo uz dopuštenje ulaziti u zbornicu, ured ravnatelja, pedagoginje, psihologinje, školske liječnice, tajnice i voditelja računovodstva. Članovi Vijeća učenika poželjeli da se uvedu uniforme i ponovili su svoje želje za reflektorima na školskom igralištu. Učenici predmetne nastave poželjeli su više izvanškolske nastave i više izbornih predmeta, poput robotike. Sjednica je protekla u dinamičnom i demokratskom ozračju.  Voditeljica je zahvalila svim članovima Vijeća učenika na dolasku na sjednicu.

Izvijestila: Marina Tojčić, knjižničarka