"Osijek, grad susreta kultura“

Autor: Administrator , 17. 5. 2018.

U subotu, 12. svibnja, u prostorima Graditeljsko - geodetske školeu Osijeku, održan je zajednički Susret učenika i njihovih nastavnika koji sudjeluju u projektu "Osijek, grad susreta kultura“. Susret je bio prava prilika za prikaz i razmjenu naučenog protekle školske godine. Na ovom susretu naši učenici, inicijatori, su prepričali što smo sve radili u školi. Kao posebnu važnost istaknuli su kako učenici i nastavnici zajedno žele ukazati na važnost očuvanja identiteta, jezika i kulturnih posebnosti svih etničkih i  kulturnih grupa te promovirati zajedničko kulturno nasljeđe kao vrijednost zajednice i sliku koja najbolje pokazuje širinu i otvorenost grada na Dravi, prigradskog naselja Višnjevac  i njegovih stanovnika. Naglasili smo kako naša škola svoje programe i projekte temelji na novim nastavnim sadržajima, metodama, time gradi suvremeni demokratski identitet škole i to  multikulturnim  projektima , međunarodnim projektima , ujedno uvodeći i nove predmete u škole kao što su Građanski odgoj i obrazovanje. Ponosni smo što škola već dugo  provodi  nastavnu na Slovačkom jeziku. (nastavak pod "više", a fotografije na našoj Facebook stranici)

Predstavili smo ukratko ove aktivnosti u kojima smo učili o interkulturalnosti:

• Izborni predmet Građanskog odgoja i obrazovanja u 8. razredu ( učenici i nastavnica Silvija Vukašinović)
  • Projekt  građanin  “Ako sam migrant i prisiljen pobjeći od rata i siromaštva – još uvijek sam dijete ( učenici i nastavnica  S. Vukašinović)
  • Sat razrednika u 7.c  –Što smo  naučili na radionicama o interkulturalnosti- video prikaz učenika (nastavnica T. Karika)
  •  - Erasmus+ projekti – Projekt Embrace , učenje o Europskim kulturama kroz Dječji parlament ( učenici i pedagoginja M.Krstić, nastavnici O.Timarac, S. Vukašinović, A. Ivković, A.Andrić. L. Malinović)
  • Tradicionalno jelo moje obitelji  2.a, 4.a, 4.c, upoznavanje s obiteljskim običajima i tradiciji ( Slovaka, Ukrajinaca, Rusina, Makedonaca, Njemaca,...), prezentacija jela  uz likovne radove ( učiteljice D.Ham, V.Čosić, Ž.Čokolić)
  • Multikulturalni ornament (na satu likovne kulture u 6. razredima   stvaranje zajedničkog  etno –multikulturalnog uzorka ), učenici i nastavnica S.Vukašinović
  • Predstavljanje Međunarodne izložbe  - Moj grad u Nitri , učeći o slovačkoj kulturi i narodu ( učenice i nastavnica S.Vukašinović)
  • Likovna grupa – filmica  –Bez obzira na razlike svi smo jednaki- učenice L. Husar,5.b, L.Lizak,5.b,  K.Pivac,5.b, nastavnica S.Vukašinović
  • Likovnim i dramskim izražavanjem učili i predstavili multietničku i multikulturalnu prošlost našeg grada kroz projekt  s Muzejom likovne umjetnosti : Likovni radovi  učenika osnovnih škola kroz portrete „Valpovački vlastelini Prandau-Normann“ učeći o njemačkoj kulturi i narodu ( učenici i nastavnica S.Vukašinović)

Učenici su imali prigodu družiti se s vršnjacima, pogledati radove drugih škola i sudjelovati u zanimljivoj radionici Živa knjižnica, na kojoj su imali priliku razgovarati s pripadnicima nacionalnih manjina grada Osijeka.

Ovim putem želimo zahvaliti na potpori i radu, roditeljima učenika sudionika, učiteljima i stručnom osoblju spomenutih aktivnosti. Također i našim gošćama na susretu  u radionici“ Živa knjižnica“ , Ani Mrošević i Maji Kanđera , radonica na  Slovačkom jeziku i Lonildi Conti, radionica na  Talijanskom jeziku i predstavniku Matice Slovaka Osijek, Emilu Dorčaku

Na Susret su išli:Petar Žagar (2.a), Lovro Šubić (2.a), Tea Čalić (4.a), Ana Puškadija (4.a), Aaron Pap (4.b), Anđa Mamić (4.b), Lorena Tot (5.a), Laura Habuda (5.a), Lara Husar (5.b), Katja Pivac (5.b), Marija Žagar (5.c), Ena Valenta (6.a), Marin Bulić (6.b), Sara Januš (7.c), Josipa Sudarić (7.c), Marko Spajić (7.c), Klaudija Boris (8.b), Patricija Boris (8.b), Antea Valenta (8.c), Luka Geyer (8.d), Ana Bertok (8.d) i Ivan Paunović (8.d).U  Učenike je za Susret  pripremila i vodila nastavnica Silvija Vukašinović uz pomoć knjižničarke MarineTojčić.

Pogledajte objave na internetu http://www.osijek031.com/osijek.php?topic_id=72656