Erasmus + Skopje, Sjeverna Makedonija

Autor: Administrator , 16. 11. 2019.

U sklopu našeg EU Erasmus Plus projekta „Using Social Media Rationally, Efficiently and Safely“ od 9.- 15. studenoga 2019. godine boravili smo u Sjevernoj Makedoniji i njihovom glavnom gradu Skopju. Naš domaćin bila je škola Opshtinsko osnovno uciliste Dimitar Makedonski Skopje. Na susretu su bili učitelji i učenici iz svih škola partnera u projektu – Turske, Portugala, Poljske,  domaćina Makedonije te iz Hrvatske. Našu školu predstavljali su učenici Lea Brčić (8.a), Marta Novoselić (8.a), Dunja Primožić (8.b), Davor Filipović (8.b), Daniel Brtan (8.b) i Luka Ladnjak (8.c) koji su bili u pratnji profesorice Natalije Krešo i pedagoginje.

Skopje je prekrasan grad koji se jako izradio u posljednjem desetljeću a i dalje se gradi na svakom koraku te se polako pretvara u europski grad. Osim Skopja posjetili smo i znamenito Ohridsko jezero koje je zbog izuzetnih prirodnih i kulturnih karakteristika 1980. proglašeno Svjetskom baštinom pod zaštitom UNESCO-a. U  Skopju je cijeli  projektni tim primila načelnica općine Aerodrom u kojoj je smještena naša škola domaćin.   Posebno nas je sve oduševio Muzej Iluzija u Skopju u kojem smo proveli izuzetno vesele trenutke i napravili stotine  ludih fotografija uz ljubaznu pomoć osoblja muzeja.

Tema ove mobilnosti učenika i učitelja je bila: „Excessive use or Social Media“. Domaćini su za nas pripremili bogat program dobrodošlice gdje su nam se predstavile dramske i plesne skupine škole te odličan zbor. Obišli smo prostor škole, družili se s učiteljima, učenicima i osobljem škole. Učenici i učitelji su bili ljubazni i velikodušni domaćini. Organizirane su mnogobrojne aktivnosti za učenike. Predstavljeno nam je bogatstvo makedonskog folklora, glazbe i običaja u Dječjem kulturnom centru u Skopju. Ovdje su nas domaćini učili izradi tradicionalnih ukrasa pomoću „zlatne srme“. Naš tim je kroz prezentaciju u razrednima škole domaćina vrlo uspješno predstavio našu državu Hrvatsku, našu regiju Slavoniju, naš grad Osijek i našu Osnovnu školu Višnjevac. Osim toga predstavili smo i hrvatsku glazbu kao dio projektnih aktivnosti i učili o glazbi država partnera.

Putovanje u Makedoniju je svima bilo neprocjenjivo iskustvo, prepuno druženja, zabave, novih prijatelja i novih znanja. Posljednja mobilnost ovoga projekta biti će u našoj školi u vremenu od 21. do 27. ožujka 2020. godine. Trudit ćemo se biti odlični domaćini, pokazati našu školu, grad i nadamo se da će i naši gosti uživati ovdje kao što smo i mi uživali na svim putovanjima ovog projekta u Turskoj, Portugalu, Poljskoj i Sjevernoj Makedoniji. Fotografije pogledajte na našoj Facebook stranici.