Engleski kamp, Velence, Mađarska

Autor: Administrator , 11. 6. 2024.

U vremenu od 20. do 26. svibnja 2024. godine 23 učenika osmih razreda naše škole u pratnji troje nastavnika (I. Benković, A. Bičvić i D. Vojedilov) boravilo je u Engleskom kampu u mjestu Velence u Mađarskoj, smještenom na istoimenom jezeru. Budući da još nismo sudjelovali u sličnom kampu, na ovo putovanje krenuli smo s mnoštvom nepoznanica, no već prvi dan smo shvatili da će nam ovih tjedan dana ostati u trajnom i predivnom sjećanju.

Budući da su 13. Okrug grada Budimpešte i grad Osijek gradovi prijatelji, svake godine jedna škola iz našeg grada odlazi u ovaj kamp. Ove godine došao je red i na nas. Osim usavršavanja engleskog jezika, glavni cilj kampa je poticanje suradnje i međukulturalnog dijaloga, s posebnim naglaskom na rad s mladima, druženje i razmjenu iskustava. U kampu su sudjelovali učenici i učitelji iz pet zemalja: domaćini Mađarska, Slovačka, Poljska, Rumunjska te Hrvatska.

Kamp se nalazi na mirnom mjestu te je u potpunosti prilagođen djeci, okružen zelenilom, sjenicama, igralištima i potokom. Tijekom prvog dana učenici su riješili test prema kojemu su onda raspoređeni u pet različitih skupina, ovisno o poznavanju engleskog jezika. Svako prijepodne održana su dva sata engleskog jezika i to na temu Olimpijskih igara. Nastava je bila interaktivna i kreativna, uz mnoštvo razgovora, razmjene znanja i iskustava, igara i natjecanja, te se odvijala bez uporabe napredne tehnologije što je u današnje vrijeme dodatan izazov. No budući da smo boravili u prirodi, tehnologija nije nikome nedostaja, druženje je ipak bilo na prvom mjestu.

Osim nastave, učenici su se svaki dan mogli uključiti u različite radionice: ples, sport, kreativne aktivnosti, a posjetili smo i spa-wellness centar gdje smo uživali u kupanju i sauni. Jedan cijeli dan boravili smo u gradu Budimpešti gdje je za nas organizirana vožnja brodom po Dunavu tijekom koje smo mogli vidjeti mnoge znamenitosti mađarskog glavnoga grada. Obišli smo Budimski dvorac, posjetili zeleni Margitin otok, te uživali u rasplesanoj fontani.

Večeri su bile rezervirane za predstavljanje država što je bio poseban doživljaj. Svaka zemlja predstavila je grad odakle dolazi, svoju školu, te prikazala tradicionalne pjesme i plesove, u što su se rado uključivali i ostali sudionici kampa. Nakon toga učenici su sudjelovali u različitim kreativnim aktivnostim kao što je potraga za blagom, natjecanje u davanju komplimenata, pričanju viceva ili pletenju kose, te noć talenata, a sve su ove aktivnosti bile usmjerene na poticanje timskog rada i suradnje među učenicima različitih zemalja.

Na kraju, želimo izraziti našu duboku zahvalnost organizatorima kampa koji su cijelo vrijeme bili uz nas, čineći naš boravak ispunjenim, ugodnim i nezaboravnim iskustvom. Hvala vam od srca!

Nekoliko fotografija pogledajte na našoj Facebook stranici

Izvijestila Doroteja Vojedilov, učiteljica

PROGNOZA