Osnovna škola Višnjevac

Strukturirani tečaj u Beču

by | 17.12.2024.

U okviru Erasmus+ akreditacije sudjelovala sam u strukturiranom tečaju pod nazivom “Zero-Waste school”. Tečaj je održan u Beču, od 2. do 7. prosinca 2024. godine, a organizator tečaja bila je Europass Academy Athena Single Member S.A. Tečaj je okupio ukupno 11 sudionika iz Hrvatske, Grčke, Portugala i Češke, a vodila ga je mlada, ali vrlo inspirativna trenerica Sofia Chanioti.

Cilj tečaja bio je educirati sudionike o primjeni zero-waste filozofije u školama te ih osposobiti za provođenje konkretnih strategija za smanjenje otpada i povećanje svijesti o ekološkoj odgovornosti među učenicima. Imala sam priliku razumjeti temeljne principe zero-waste načina života, istražiti mogućnosti redizajna sustava za odvajanje otpada, učiti o sprječavanju bacanja hrane, te razvijati metode održavanja školskog vrta koji potiče održivo obrazovanje. Uz to, bavili smo se problematikom plastike i njenim utjecajem na okoliš, istražujući praktične alternative jednokratnoj plastici. Kroz tečaj se također obrađivala tema kritičke potrošnje, posebice u kontekstu modne industrije, kako bi učenike osvijestili o posljedicama brzih modnih trendova na okoliš.

Sam tečaj bio je strukturiran u šest dana, s brojnim edukativnim i praktičnim aktivnostima. Prvog dana sudionici su se upoznali s osnovama zero-waste kulture kroz analizu ekološkog otiska i osvještavanje potrošačkih navika. Drugi dan bio je posvećen upravljanju otpadom, s naglaskom na učinkovito odvajanje otpada i smanjenje otpada u školskim kantinama. Tijekom trećeg dana, naglasak je bio na zero-waste vrtlarstvu, uključujući metode kompostiranja i smanjenje upotrebe plastike i pesticida. Četvrti dan obradio je globalnu krizu s plastikom i prigodnom radionicom na kojoj smo izrađivali božićne ukrase od sitnog otpada kojega smo prikupljali tijekom prethodnih dana. Peti dan je bio posvećen temama održive mode i kritičke potrošnje te smo proveli aktivnost „Zamjena predmeta“- zadatak smo dobili prije samog tečaja, trebali smo ponijeti neki predmet koji imamo kod kuće, ali ga dugo ne koristimo. Tako smo se međusobno zamijenili za predmete koje smo donijeli i tako će predmeti započeti „novi život“ kod nekog drugog. Tečaj je završio evaluacijom, uručivanjem certifikata i kulturnim aktivnostima koje su dodatno obogatile iskustvo sudionika.

Kroz sudjelovanje u ovom programu, stekla sam znanja i praktične vještine koje će mi omogućiti primjenu održivih praksi u svakodnevnom radu s učenicima. Stečene kompetencije prezentirat ću školskom kolektivu te integrirati u pedagoške aktivnosti Osnovne škole Višnjevac. Također, vjerujem da će mi se kolegice i kolege pridružiti u provedbi nekih aktivnosti koje uvelike mogu doprinijeti razvoju svijesti o važnosti očuvanja okoliša. Tečaj je značajno pridonio mom osobnom i profesionalnom razvoju te osigurao alate za promicanje kulture održivosti u obrazovanju.

Izvijestila: Petra Žganjar, učiteljica razredne nastave u produženom boravku

 

Skip to content