Što smo radili na građanskom odgoju?

Autor: Administrator , 9. 3. 2015.

Što su naši učenici 8. razreda koji pohađaju izborni predmet građanski odgoj i obrazovanje (GOO) radili tijekom siječnja i veljače pogledajte pod "više".

Tijekom siječnja osvjestili su neprepoznavanje i ograničenje u toleranciji i konfrontaciji vrijednosnih sustava, preispitivali su vlastite streotipe i predrasude u svojoj okolini  kroz vježbe  i diskusiju koje je vodio Igor Jakovljević, trener u radu s mladima , član Udruge Nansen dijalog centra Osijek.Tu su  stjecali građansko znanje i razumijevanje , uvježbavali vještine i brusili stajališta  uklanjajući iz glava stereotipe i predrasude o društveno osjetljivim skupinama.

U veljači smo se upoznali s radom Volonterskog centra Osijek koji nam je predstavila djelatnica za edukaciju s mladima Mirna Kovačević . Kroz predavanje i vježbe ukazala je na važnost dobrovoljnog društvenog rada u zajednici, jačanju i razvoju osobnih sposobnosti , dijeljenju zajedničkog  dobra i društvenog napretka u cjelini.Učenici su iznijeli svoja iskustva volontiranja u Dječjim vrtićima u Višnjevcu i Josipovcu,  također  i u vlastitoj školi pomažući učiteljima razredne nastave u 4. razredu ,  individualno pristupajući svakom učeniku na dopunskoj nastavi matematike.

Budući da su to osmaši koji se pripremaju za upise u srednju školu, a poneki nisu sigurni što će upisati ili znaju, ali nisu sigurni kakvi će biti u praksi,  želje i inspiracije potražili su u različitim simulacijama poslova.

Jedno od tih zanimanja je odvjetnički posao pa smo izveli  simulaciju suđenja u pravosudnom sustavu RH, a drugo ono što je i većini odraslih osoba nejasno - što je to poduzetnik i kako postati poduzetan?

Za simulirano suđenje pomogao nam je student Pravnog fakulteta Osijek i budući pravnik Tomislav Nedić. Učenicima je predstavio kako funkcionira  državni i  pravni sustav RH , te će ih kroz naredno razdoblje pomoću simulacije suđenja upoznati s pravosudnim, odnosno praktičnim poimanjem prava. Učenici su dobili uloge u sudnici i pripremaju se za prvo ročište.

Vrlo zanimljivo bilo je u  Centru za poduzetništvo Osijek, gdje nas je ugostila  voditeljica projekta za mlade Darija Krstić, stručna suradnica Nina Marković i drugi članovi tima.

Kroz  radionicu su stekli  osnovna znanja, alate i informacije o tome kako pokrenuti poduzetnički pothvat, koje vještine i sposobnosti su potrebne da posao uspije , kakve rizike u poslu mogu očekivati, te kako izraditi osnovni mjesečni poduzetnički plan. O ovome smo već ranije izvijestili na našoj facebook stranici  a i objavljeno je na portalu Centra za poduzetništvo.

Izvijestila Silvija Vukšinović, voditeljica izborne nastave