Erasmus+ Jibou, Rumunjska

Autor: Administrator , 7. 6. 2023.

U sklopu našeg EU Erasmus Plus projekta „Exchanges of Digital Unity- Technology“ ("Razmjena digitalnih tehnologija u nastavi“) od 6. do 13. svibnja 2023. godine učitelji naše škole boravili su u mjestu Jibou u Rumunjskoj. Jibou se spominje već od od 13. stoljeća. Trenutno ima oko 10 000 stanovnika. Nalazi se u pokrajini Salaj i smješten je na lijevoj obali rijeke Somes, lijeve pritoke Tise. Najbliži veći grad je Zalau. Naš domaćin je bila škola Scoala Gimnaziala Lucian Blaga. Na susretu je bilo sedam članova našeg projektnog tima: Melita Krstić (koordinator projekta), Lada Malinović (nastavnica engleskog i njemačkog jezika), Nikolina Jakić (nastavnica matematike i informatike), Mislav Zemljak (nastavnik povijesti i geografije), Anica Ivković (nastavnica hrvatskog jezika), Senka Lončar (učiteljica razredne nastave) i Natalija Krešo (nastavnica biologije i kemije). Osim Hrvatske na susretu su bili učitelji iz Španjolske, Poljske, Turske, Latvije i domaćini iz Rumunjske.

Škola Scoala Gimnaziala Lucian Blaga obuhvaća učenike od 6-16 godina i ima oko 630 učenika i 34 učitelja. Nova zgrada škole je nedavno sagrađena i nastava u novoj zgradi je započela ove školske godine. Neki su radovi još u tijeku. Naši domaćini su pripremili bogat glazbeni program koji nam je prikazao rad učenika i učitelja u glazbenom stvaralaštvu, a posebno se njeguje folklor.  Koordinator projekta, učiteljica razredne nastave,  Amelia Raveca Ciurte  nam je pokazala školu i upoznala nas s programima koji se u školi provode.  Osim škole domaćina posjetili smo i dvije srednje škole u obližnjem gradu Zalau - Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul“ i Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian“. Škole obrazuju učenike koji se školuju u području mehanike, elektronike, mehatronike i elektotehnike. Škole podupire poznata tvrtka Michelin. Kroz razgovor i druženje s učiteljima i učenicima ovih škola upoznali smo se sa strategijama poučavanja, dostupnim nastavnim sredstvima i pomagalima te opremljenošću njihovih laboratorija. Učenici su nam demonstrirali rad s robotom kojeg su sami sastavili i programirali.

Tema ovog susreta bila je „CLIL - Content and language integrated learning” (Integrirano učenje sadržaja i jezika). Tijekom boravka organiziran je niz predavanja i radionica iz područja učenja stranih jezika i primjene digitalnih alata u nastavi. Boravili smo i na nastavi koju su održali učitelji škole domaćina te razgovarali o strategijama poučavanja. Za učitelje je organizirana i likovna radionica slikanja cvijeta jorgovana koji je vrlo rasprostranjen i popularan u ovom kraju.

Kulturne i povijesne znamenitosti mjesta Jibou i grada Zalau upoznali smo uz vodstvo naših domaćina. U Muzeju za umjetnost i povijest u Zalau imali smo priliku pratiti sadržaje pomoću virtualnih naočala. Posebno nas se dojmio Botanički vrt Vasile Fatii u Jibou. Botanički vrt je osnovao Vasile Fatii učitelj biologije zajedno sa svojim  učenicima 60-tih godina prošlog stoljeća. Vrt obuhvaća 25 hektara i ima staklenik veličine 110m2. Posjetili smo i umjetno jezero Colbita, planinski vrh Vatra Dornei te dva manastia - manastir Prislop i manastir Vornet.

Bila je ovo poslijednja mobilnost našeg projekta. Projekt je trajao 3 godine te smo posjetili mnogobrojna mjesta a učitelji i učenici su učili o korištenju digitalnih tehnologija u nastavi.  O svim aktivnostima projekta redovito smo pisali na našim stranicama, a svi tekstovi i  fotografije su objedinjeni na ovom linku (navigacija desno dolje logo projekta). Za kraj ovog projekta nam predstoji završna aktivnost. Ugostit ćemo učenike i učitelje naše susjedne škole, OŠ Josipovac iz Josipovca. Naša iskustva i znanja stečena na ovom projektu podijelit ćemo s njima u ugodnom druženju koje planiramo za 14. lipnja 2023.

Nekoliko fotografija pogledajte na našoj Facebook stranici.