IZVIĐAČI UI "SLAVONSKI HRAST" DOČEKALI BETLEHEMSKO SVJIJETLO

Autor: Administrator , 13. 12. 2011.

U organizaciji Saveza izviđača Hrvatske, u nedjelju 11. 12. 2011. godine, u Osijek je iz Beča stiglo Betlehemsko svjetlo u donjogradsku župu Presveta Imena Marijina. Dočeku su, osim stanovnika župe, prisustvovali i članovi UI“Slavonski hrast“. Iz višnjevačke 10. družine sudjelovalo je 16 članova.  Na Božićnu večer 1986. godine na austrijskoj televiziji, u emisiji  "Licht uns Dunkel" (Svjetlo u mraku) u kojoj ljudi pomažu jedni drugima, jedna je gledateljica odlučila, kao zahvalu darovateljima pokloniti svjetiljke umjesto poklona. Tako se razvila divna ideja koja je prihvaćena u mnogim zemljama Europe: ideja Betlehemskog Svjetla Mira. Prenošeno rukama članova skautskog pokreta svjetlo se prenosi milijunima vjernika i svim ljudima dobre volje, bez obzira na vjeroispovijest. Tijekom 18 godina članovi Udruge donijeli su Betlehemsko Svjetlo u velik broj župa, škola, vrtića…Nisu bile zaboravljene niti ustanove koje skrbe o starima i nemoćnima, beskućnicima i bolesnicima. Od 1999. godine izviđači Udruge Slavonski hrast Svjetlo odnose i pripadnicima hrvatske nacionalne manjine u Srbiji (Vojvodini) i Mađarskoj, a zahvaljujući suradnji s Odredom izviđača Duga iz Tuzle Svjetlo stiže i do Hrvata u Tuzlanskom kantonu Federacije BiH. Treba naglasiti da je ove godine čast odlaska u delegaciji SIH-a u Beč, pripala Robertu Karaseku, učeniku sedmog razreda OŠ“Tin Ujević“, zbog izuzetnog zalaganja u radu Udruge. Višnjevački izviđači će 21. 12. donijeti Betlehemsko svjetlo u višnjevačku župnu crkvu, na zornicu.

Izvjestio Krešimir Sudar