Erasmus + Mersin/Erdemli, Turska

Autor: Administrator , 29. 12. 2018.

Kako smo već pisali na našoj stranici naša škola je prihvaćena kao škola partner u novom Erasmus + projektu. Erasmus + najveći je program Europske Unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport. Usmjeren je jačanju znanja i vještina učenika i učitelja, unapređivanju obrazovanja. Projekti u kojima ćemo sudjelovati  u sklopu su aktivnosti KA2.  Aktivnost KA2  podrazumijeva  razmjenu iskustava i znanja između zemalja partnera uključenih u projekt  putem mobilnosti među partnerima, te putem provođenja mnogobrojnih zanimljivih aktivnosti propisanih projektom.

Novi projekt je pod nazivom „Using Social Media Rationally, Efficiently and Safely" (radni naslov: "Racionalno, učinkovito i sigurno korištenje društvenih medija“). Nositelj projekta je škola Szkola Podstawowa nr 1 w Lubartowie iz grada Lubratow, Poljska. Osim Poljske zemlje partneri u projektu su Makedonija (grad Skopje; škola: Opshtinsko osnovno uciliste Dimitar Makedonski Skopje), Portugal (grad Portalegre; škola Agrupamento De Escolas José Régio – Portalegre) i Turska (grad Mersin; škola Erdemli Aslanli Ortaokulu) i naravno naša Osnovna škola Višnjevac.

Na sjednici Učiteljskog vijeća u rujnu 2018. odlučeno je da će projektni tim škole biti u sastavu: Melita Krstić (koordinator projekta), Tanja Šustić (razrednica 7.a), Natalija Krešo (razrednica 7.b), Doroteja Vojedilov (razrednica 7.c) i Mirjana Bagarić (prof. matematike i fizike). Učenici 7.abc razreda bit će neposredno uključeni u aktivnosti projekta i putovanja učenika. Prema projektu, naši učenici i učitelji će posjetiti Tursku, Portugal, Poljsku i Makedoniju. U travnju 2020. naša škola će biti domaćin i ugostiti učenike i učitelje iz navedenih zemalja. Projekt je predstavljen učenicima 7.abc na satu razrednika i roditeljima na roditeljskom sastanku u studenome 2018.

Prvi projektni sastanak s partnerima održan je od 8.-16. prosinca 2018. u Mersinu/Erdemli Turska. Na sastanaku su sudjelovala tri člana (učitelja) našeg projektnog tima Melita Krstić, Natalija Krešo i Mirjana Bagarić. Ljubazni domaćini su nam predstavili svoju školu  Erdemli Aslanli Ortaokulu. Mala je to seoska škola u okolici Erdemlija. Učenici škole stanuju u obližnjim manjim selima i u školu dolaze organiziranim autobusima. Škola ima 250 učenika uzrasta 11-16 godina. Osim škole domaćina posjetili smo još dvije škole u Erdemliju. To su 15 Temmuz Sehitleri Imam Hatip Ortaokulu vjerska škola u Erdemliju, te privatnu školu Degisim Collage. U svim školama smo pogledali prostor, upoznali se s učiteljima, učenicima te proveli neko vrijeme u razmijeni iskustava. Osim škola, domaćini su nas odveli na nekoliko kulturno-povijesnih lokacija u blizini: drevne gradove Tarsus, Tasucu i Silifike, katoličku crkvu Saint Paul Church, Kızkalesi castle, Kanlıdivane  ancient Canytelis, Ayaş Ancient theater te špilje Cave of Eshab-i Keht,  Heaven and Hell i Astim Caves. Prisustvovali smo i svećanom prijamu kod pročelnika prosvjete provincije Mersin.  Predavanja za učitelje su održali profesori Fakulteta za komunikaciju smjer novinarstvo.  Temu „Social Media and it's effects on children“ predstavila nam je redovna profesorica fakulteta Berna Arslan, a temu „Language Change in New Media“  održao nam je profesor Taner Sezea.

Na svakodnevnim sastancima s partnerima dogovorili smo detalje oko načina provođenja projekta, aktivnostima, zaduženjima, vremenskom okviru projekta te načinu odabira učenika. Dogovor je među partnerima bio da motivacijski intervju na engleskom jeziku bude način odabira učenika za putovanje. Odmah po dolasku s putovanja naš projektni tim učitelja organizirao je motivacijski intervju. Intervju je pristupilo 25 učenika 7.abc razreda. Učenici su pokazali zavidno znanje engleskog jezika i veliki interes za putovanje i neposredno sudjelovanje u projektu. Težak je bio zadatak od velikog broja odličnih učenika odabrati one koji će predstavljati našu školu već početkom veljače 2019. u Portugalu, gradu Portalegre. Projektni tim je za prvo putovanje odabrao njih pet koji su u tom trenutku bili najrječitiji. U Portugalu će našu školu predstavljati: Roko Baban-Gages (7.a), Dora Blažeković (7.a), Petra Liović (7.a), Lara Jakopović (7.b) i Jona Patković (7.c). Ostali učenici će moći putovati u Poljsku, svibanj 2019. ili Makedoniju studeni 2019. s obzirom na sudjelovanje u projektnim aktivnostima. Svi učenici 7. razreda bit će uključeni u aktivnosti projekta o kojima ćemo pisati na našim stranicama. Nekoliko fotografija s prve mobilnosti u Turskoj pogledajte na našoj Facebook stranici.