Erasmus + Portalegre, Portugal

Autor: Administrator , 20. 2. 2019.

U sklopu našeg EU Erasmus Plus projekta „Using Social Media Rationally, Efficiently and Safely“ od 3.- 9. veljače 2019. godine boravili smo u Portugalu u mjestu Portalegre koji je od Lisabona udaljen oko 230 km. Naš domaćin bila je škola Agrupamento De Escolas José Régio – Portalegre. Na susretu su bili učitelji i učenici iz svih škola partnera u projektu – Turske, Poljske, Makedonije, domaćina Portugala te iz Hrvatske. Našu školu predstavljali su učenici Roko Baban Gages, Petra Liović, Dora Blažeković (7.a), Lara Jakopović (7.b) i Jona Patković (7.c) koji su bili u pratnji učiteljica Natalije Krešo i Mirjane Bagarić. Škola domaćin je za sve sudionike organizirala čitav niz zanimljivih aktivnosti. Portalegre se nalazi u Nacionalnom parku „Parque Natural da Serra de São Mamede“ i osim samog grada, posjetili smo i mjesta Castelo de Vide, Alegrete, Campo Maior te obišli poznati dvorac Marvao. Također, posjetili smo i muzej tapiserija u Portalegru te u mjestu Campo Maior muzej posvećen povijesti mjesta te muzej posvećen proizvodnji maslinovog ulja. Bili smo u „Coffee Science center“ –tvornica kave u Campo Maioru. Pogledali smo filmove o povijesti kave, uz stručnog vodiča obišli edukativni muzej o kavi te posjetili pogon tvornice. Zadnji dan našeg puta u Portugal kratko smo posjetili centar Lisabona: Comercio Plaza, Rua de Augusta, Praca de Figueria, Praca Restauradores.

Tema ove mobilnosti učenika i učitelja je bila: „Alternatives to Social Media“. Nazočili smo vrlo zanimljivom predavanju naslova „Responsible use of Social Networks“, koje je održao profesor Rui Goncalo Espadeiro. Odradili smo i aktivnosti s učenicima koristeći se alatom Kahoot, a ujedno su prezentirani rezultati provedene ankete o korištenju drušvenih mreža. Slušali smo i predavanje eTwinning ambasadorice Elisabete Fiel o sigurnosti korištenja društvenih mreža. Naši učenici su vrlo uspješno prezentirali o školskom sustavu u Hrvatskoj te o našoj državi, regiji, gradu i školi. Sudjelovali smo u svim planiranim aktivnostima s ostalim učenicima i učiteljima, npr. aktivnosti u školskom vrtu „Tapada da Escola Jose Regio“ , orijentacija i mapiranje mjesta koja smo obilazili, sudjelovanje na nastavi – učenje portugalskog jezika, učenje tradicionalnih portugalskih plesova te su na zadanu pjesmu napisali tekst posvećen društvenim medijima.

Putovanje u Portugal je svima bilo neprocjenjivo iskustvo, a u nastavku su dojmovi naših učenika o tom putovanju.

Lara Jakopović: „Portugal je za mene bio jedna odlična pustolovina. Upoznala sam puno divnih ljudi s kojima sam ostala u dobrim odnosima. Ovo putovanje me  potaknulo da više putujem po svijetu i upoznajem nove kulture i običaje. Oduvijek mi je bio san da proputujem cijeli svijet i nakon putovanja u Portugal sve sam sigurnija da ću to jednom i ostvariti.“

Petra Liović: „U Portugalu je bilo predobro. Vidjela sam predivnu prirodu, dvorce, sela i grad Portalegre,  tvornicu kave... i upoznala puno ljudi, a danas prijatelja. Osjećala sam se lijepo, opušteno i uklopljeno. Grad se čini predivnim. Možda u Portalegru nema puno ljudi, ali se čine jako sretnim i veselim, što je najbitnije. Jednom bih voljela živjeti u Portugalu.“

Jona Patković: „Bio sam jako uzbuđen zbog putovanja u Portugal. Posebno mi se svidjelo što su ljudi tamo jako ljubazni, gostoljubivi, pristojni, društveni... Puno smo naučili i od našeg vodiča Antonija koji je bio vedar, duhovit i zanimljiv pričajući nam o načinu života i znamenitostima Portugala. Gradovi Lisabon i Portalegre su predivni gradovi sa puno zanimljivih lokacija i znamenitosti, kao i druga mjesta koja smo posjetili. Ovo je bilo jedno lijepo iskustvo koje ću dugo pamtiti i po novim prijateljstvima i poznanstvima koje sam stekao upoznavši vršnjake iz drugih država koje su sudjelovale u ovom projektu.“

Dora Blažeković„U Portugalu mi je bilo jako lijepo, upoznala sam puno novih ljudi i jako mi je drago zbog toga. Uzivala sam u brojnim i zanimljivim razlikama Portugala. Posjet Portugalu potakao me na zelju za povratkom i preseljenjem tamo u buducnosti."

Roko Baban Gages: "Put u Portugal je za mene bila jedna velika, zanimljiva pustolovina. Zbližio sam se s prijateljima koji su išli tamo i upoznao puno novih prijatelja za cijeli život. To je nezaboravno iskustvo. Rado bih ponovio put i preporučujem ga svakome.“

Sljedeći susret je u Lubartowu u Poljskoj, od 13. do 18. svibnja 2019.godine, gdje će putovati 6 učenika i dva nastavnika u pratnji.

Na našoj Facebook stranici pogledajte fotografije.

Izvijestila Mirjana Bagarić, prof. fizike i matematike