Erasmus + Macedo de Cavaleiros, Portugal

Autor: Administrator , 23. 3. 2019.

U sklopu našeg EU Erasmus Plus projekta „EMBRACE“ od 3.-16. ožujka 2019. posjetili smo grad Macedo de Cavaleiros u Portugalu. Naš domaćin bila je srednja škola Agrupamento de Escolas de Macedo de Cavaleiros. Ljubazni domaćini pokazali su nam grad te organizirali naš petodnevni boravak. Ovoga puta našu školu su predstavljale učenice 8.a razreda Marija Katalin i Mia Macan. One su išle u pratnji pedagoginje i profesora povijesti Hrvoja Kneževića. Učenici su bili smješteni u obiteljima učenika škole domaćina. Na susretu su bila po dva učitelja i dva učenika iz svih škola partnera u ovom projektu – Ujedinjenog Kraljevstva, Finske, Poljske, Španjolske, Italije i naravno Portugala i Hrvatske. Škola domaćin za sve je organizirala čitav niz zanimljivih aktivnosti. Ponajprije je tu posjet geološkom parku „Terras de Cavaleiros“ i nekih od njegovih lokaliteta – grad Miranda de Douro, samostan Convento de Balsamão i pripadajuču crkvu, rijeku Douro, jezero Azibo, plažu Ribeira. Najupečatljiviji su bili vožnja riječnim kruzerom po rijeci Douro, posjet muzeju Casa do Careto i etno selu u kojem smo uočili da i Portugalci imaju svoje “zvončare” simbole ludih dana Karnevala. Zovu ih Careto i vrlo su popularni, te pripadaju UNESC-ovoj listi nematerijalne kulturne baštine. Osim toga posebno je bilo uzbudljivo voziti kajak što su nas naučili naši domaćini uz stručno vodstvo trenera. U povratku smo posjetili grad Porto i njegovo kulturno-povijesno središte oko mosta Ponete Dom Luís. Svećano nas je primio gradonačelnik povijesnog grada Mirande.

Naše učenice su uspješno sudjelovale u Europskom parlamentu mladih u kojem se raspravljalo o temi nacionalizma i patriotizma. Ovim susretom završene su mobilnosti projekta EMBRACE. Projekt je trajao tri godine i obišli smo šest zemalja Europske Unije - Veliku Britaniju, Poljsku, Itaiju, Španjolsku, Finsku i Portugal, a u travnju 2018. ugostili sve drage partnere u našoj školi i našem gradu.