Erasmus + Lubartow, Poljska

Autor: Administrator , 20. 5. 2019.

U sklopu našeg EU Erasmus Plus projekta „Using Social Media Rationally, Efficiently and Safely“ od 11.- 17. svibnja 2019. godine boravili smo u Poljskoj u mjestu Lubartów koji je od Varšave udaljen oko 170 km. Naš domaćin bila je škola Szkola Podstawowa nr 1 w Lubartowie. Na susretu su bili učitelji i učenici iz svih škola partnera u projektu – Turske, Portugala, Makedonije, domaćina Poljske te iz Hrvatske. Našu školu predstavljali su učenici Ivona Spajić, Bruno Stubičar (7.a), Lea Brljačić, Borna Ocvirk, Ivano Schneider (7.b) i Leonarda Mitrović (7.c) koji su bili u pratnji učiteljica Natalije Krešo, Mirjane Bagarić i pedagoginje. Škola domaćin je za sve sudionike organizirala čitav niz zanimljivih aktivnosti. Lubartów je manji gradić sa oko 23 000 stanovnika i nalazi se u Lublinskom vojvodstvu. Osim Lubartówa obišli smo i Varšavu i Lublin. U  Lubartówau cijeli prijektni tim primio je gradonačelnik sa svojim suradnicima. U srijedu je bio organiziran izlet za učenike u etno selo Muzeum WSI Lubelskiej, a za učitelji posjet koncentracijskom logoru Majdanek. Posebno nas je oduševio Muzeum Zamoyskich Kozlowka sa svojim mnogobrojnim izlošcima iz doba rokokoa i neoklasicizma. Gradnja palače počela je u 18. st. i svjedok je vremena obitelji Zamoyski.

Tema ove mobilnosti učenika i učitelja je bila: „How and what is “too much““. Domaćini su za nas pripremili bogat program dobrodošlice gdje su nam se predstavile dramske skupine škole i odličan zbor. Obišli smo prostor škole, družili se s učiteljima, učenicima i osobljem škole. Učenici i učitelji su bili odlični i velikodušni domaćini. Organizirane su mnogobrojne aktivnosti za učenike - sportska natjecanja, likovna radionica, društvene igre i dr. Naš tim je kroz prezentaciju učenicimara škole domaćina vrlo uspješno predstavio našu državu Hrvatsku, našu regiju Slavoniju, naš grad Osijek i našu Osnovnu školu Višnjevac. Učenici iz Poljske učili su hrvatski jezik, a mi smo učili poljski jezik.

Putovanje u Poljsku je svima bilo neprocjenjivo iskustvo, prepuno druženja, zabave, novih prijatelja i novih znanja. Sljedeće putovanje ovoga projekta planirano je za studeni 2019. kada će naš domaćin biti Opshtinsko osnovno uciliste Dimitar Makedonski iz Skopja u Sjevernoj Makedoniji.

Fotografije pogledajte na našoj Facebook stranici.