Financijska pismenost

Autor: Administrator , 21. 10. 2019.

Od ove školske godine učenici sedmih i osmih razreda naše škole mogu pohađati novu izvannastavnu aktivnost pod nazivom „Financijska pismenost”.

Financijska pismenost je, kao i zdrava prehrana, temelj za kvalitetniji život jer teško možemo zamisliti da danas netko može kvalitetno živjeti ako ne zna raspolagati s novcem i istovremeno razumjeti financijske proizvode, rizike i mogućnosti na financijskom tržištu„.

Stjecanje osnovnih znanja o osobnim financijama, kako najkraće definiramo financijsku pismenost možemo po važnosti usporediti s poznavanjem prometnih pravila. Financijska pismenost će nam omogućiti da dođemo od točke A do točke B u prostoru i vremenu efikasno, sigurno i u skladu sa svojim životnim ciljevima. Iako ne postoji jedinstvena definicija financijske pismenosti, ekonomisti se slažu da je to osnovno znanje koje je ljudima potrebno kako bi uopće preživjeli u modernom društvu. Najjednostavnije rečeno, to je sposobnost korištenja znanja i vještina za učinkovito upravljanje financijama kako bi se postigla životna financijska sigurnost. Ako ga znaš koristiti, novac je sluškinja, u protivnom je gospodarica.

Izvjestila Blanka Lendić, voditeljica skupine