Terenska nastava u Ilok i Vukovar

Autor: Administrator , 4. 11. 2019.

U srijedu, 30.10.2019. učenici 4.abc razreda posjetili su najistočniji hrvatski grad Ilok i grad heroj Vukovar. Najprije smo posjetili državnu granicu u Iloku. Ljubazni policajci i carinici su nas proveli prostorom granice. Vidjeli smo kontrolu teretnih vozila, sudjelovali u provjeri tereta i zaključavanju tj stavljali pečat na pregledan kamion. Također smo vidjeli i raznovrsne aparate i tehnologiju kojom se sprječavaju krijumčarenja robe i ljudi te dokumenata.

Nakon posjeta državnoj granici posjetili smo  franjevačku crkvu. Franjevac nas je dočekao i upoznao nas s povijesti  sv. Ivana Kapistrana. Franjevci su u Iloku sigurno od 1343. godine. Franjevačku i župnu crkvu sv. Ivana Kapistrana u Iloku dao je graditi u gotičkom stilu vojvoda Ugrin i završena je 1349. godine. U vrijeme izgradnje crkva je posvećena Majci Božjoj na nebo uzetoj. Od 1700. godine crkva je posvećena talijanskom Franjevcu Ivanu Kapistranu, pokopanom u franjevačkoj crkvi, a proglašenog svecem 1690. godine.

U neposrednoj blizine crkve nalazi se i dvorac u kojem je smješten  Muzej grada Iloka.

Dvorac Odescalchi središnje je zdanje srednjevjekovne jezgre Iloka, u njemu je smješten Muzej grada Iloka dok se ispod zgrade nalaze poznati stari iločki podrumi. Dvorac Odescalchi impresivna je građevina nastala na osnovama dvora kralja Nikole Iločkog iz 15 stoljeća. Naime, kao naknadu za pomoć u oslobađanju Iloka od Turaka car Leopold darovao je srednjovjekovni Nikolin dvor s cjelokupnim iločkim vlastelinstvom, koje je tada zauzimalo veći dio Srijema, papi Inocentu XI Odescalchi, odnosno njegovoj kneževskoj obitelji.

Nakon posjeta Muzeju odvezli smo se na brežuljak odakle se pruža zadivljujući pogled na Ilok, Srijem i Bačku. Tu se  smjestio  dvorac Principovac,  još iz vremena Odescalchi (1864.). Okružen vinogradima, ujedno je i jedna od najboljih vinogradarskih pozicija u Hrvatskoj. Vinogradi i dvorac u vlasništvu su tvrtke Iločki Podrumi d.d. Objekt je obnovljen u turističko naselje pod nazivom „Ladanjsko imanje Principovac“. Ručali smo u hotelu Dunav u Iloku.

Krenuli smo za Vukovar. Odali smo počast, zapalili svijeću svim poginulima u Domovinskom ratu na Memorijalnom groblju. Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru je najveća masovna grobnica u Hrvatskoj, a i u Europi nakon Drugog svjetskog rata koja se nalazi se na istočnom prilazu Vukovara. Na groblju je ekshumirano 938 tijela i na tom mjestu je postavljeno 938 bijelih križeva. U središnjem dijelu groblja 5. kolovoza 2000. godine postavljen je spomenik čiji je autor Đurđa Ostoja. Spomenik je rađen od patinirane bronce, visok je četiri metra, a u sredini je "zračni" križ i vječni plamen. Na groblju su također izdvojena dva križa, jedan za najmlađu žrtvu Domovinskog rata, Ivana Kljajića koji je imao svega šest mjeseci, i za najstariju žrtvu Domovinskog rata, ženu koja je imala 82 godine.

Na povratku kući zaustavili smo se na Trpinjskoj cesti, posjetili muzej i slikali se kod tenka. Tijekom Domovinskog rata, točnije tijekom bitke za Vukovar, JNA i četnici, iz smjera tada okupirane Trpinje prema Vukovaru, su pokušavali proboj obrane grada. Međutim, hrvatski su branitelji pod vodstvom legendarnog heroja Blage Zadre, na Trpinjskoj cesti u Vukovaru uništili 30-etak tenkova i oklopnih vozila JNA i četnika koji su napadali Vukovar. Time je Trpinjska cesta dobila nadimak "groblje tenkova". Iako je kasnije Vukovar okupiran, Trpinjska cesta postala je jedan od simbola otpora slabo naoružanih branitelja nadmoćnijem agresoru. Vratili smo se svojim kućama umorni i zadovoljni, puni novih informacija. Nekoliko fotografija pogledajte na našoj Facebook stranici.

Izvijestila učiteljica: Brigita Korman