Erasmus+, "Science is all around us" , Bursa, Turska

Autor: Mirjana Bagarić, 7. 10. 2021.

U sklopu našeg Erasmus projekta „Science is all around us“ boravili smo u gradu Bursa u Turskoj od 27. rujna do 1. listopada 2021. Bursa je grad koji je od Istanbula udaljen otprilike 100 km, tj. oko sat i pol vožnje autobusom. Smještena je u pokrajini Marmara i njezino je sjedište. Četvrti je grad po veličini u Turskoj i ima 2,5 milijuna stanovnika, a s predgrađima nešto manje od pet milijuna. Iako nije najveći grad,  industrijski je najrazvijeniji u Turskoj. Centar je automobilske i tekstilne industrije te vodeći po proizvodnji svile. Slovi i kao jako kulturno središte, a zbog mnogih parkova i vrtova unutar urbanog područja, kao i zbog guste šume koja okružuje grad, danas je grad poznat i kao „Zelena Bursa“.

Bursa se smatra rodnim mjestom Osmanskog carstva, što potvrđuje i stavljanje osam znamenitosti u gradu na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Aziji i Oceaniji 2014. godine.

Domaćin je bila škola Ahmet Hamdi Gokbayrak Fen Lisesi . Na susretu su bili učitelji i učenici svih škola-partnera u projektu. To su Poljska, Portugal, Rumunjska, domaćini Turska te naš tim iz Hrvatske. Našu školu su predstavljali učenici Rocco Arambašić (8a), Elena Balić (8a), Franka Brajdić (8a), Dino Vukoja (8a), Lana Mihaljević (8b) i Dunja Širić (8b) koji su bili u pratnji učitelja Mirjane Bagarić, Mislava Zemljaka i Oriane Juretić-Bandić.

Škola domaćin je pripremila niz zanimljivih aktivnosti za učenike koji su radili u mješovitim grupama kako bi se što bolje povezali s ostalim učenicima. Posjetili smo gradski centar, u kojem smo i ručali u starom i vrlo poznatom restoranu Iskender. U staroj jezgri grada nalazi se i Ulu Mosque, predivna stara džamija u koju smo ušli i razgledali, poštujući njihove običaje. Nakon toga smo posjetili stari bazar - Kozahan, gdje se može pronaći sve, od klasičnih turskih slatkiša pa sve do odjeće, svile, zlata te potrepština za kuću.

Posjet najvećem panoramskom muzeju na svijetu bio je pravo otkriće, u kojem smo svi uživali. U Izniku smo posjetili Nicaeau, stari grad poznat po saboru rane kršćanske crkve. Grad se nalazi na obali jezera Askalion, a najveća atrakcija su stare gradske zidine. Učesnici projekta najviše su uživali u Znanstvenom i tehnološkom centru, gdje smo kroz igru provjeravali neka znanstvena otkrića i zakone fizike. Uz ovaj centar nalazi se i Guhem, sveučilišni centar za obuku zrakoplovstva i proučavanje svemira.

Sasvim drukčije prizore vidjeli smo u malom tradicionalnom selu Cumalikizikiku, koji se nalazi na svjetskom popisu UNESCO-a. Nalazi se oko 10 km od Burse. Povijest ovog sela veže se uz osnutak Osmanskog carstva, a njegovo ime dolazi od riječi Cuma, što znači petak, čime se naglašava važnost ovog dana za muslimansku molitvu i okupljanja.

Zadnju večer smo proveli na svečanoj večeri, uživajući u njihovoj tradicionalnoj glazbi i plesovima, u kojima smo pokušali sudjelovati.

Svima nama ovo putovanje će zauvijek ostati u sjećanju, kao novo i neponovljivo iskustvo. Evo što učenici kažu o putovanju:

Rocco Arambašić: „Meni je u Turskoj bilo zabavno. Osim što mi je bio prvi put na drugom kontinentu vidio sam mnogo zanimljivih mjesta, npr. Muzej znanosti i tehnologije, Muzej svemira i fizike Guhem i poznatu Veliku džamiju. Bilo mi je zanimljivo iskusiti kako je to biti sa cimerom i spremati sobu svaki dan... šale na stranu stvarno mi je bilo savršeno iskustvo! No, moram priznati ništa ne bih shvatio o Turskoj da nije bilo naših super vodiča, profesora i domaćina.“

Dunja Širić: „Putovanje u Tursku je za mene bilo jedno predivno iskustvo i pustolovina. Grad Bursa je jako lijep i zanimljiv grad. Posjetili smo muzeje, obišli grad i bili smo na jezeru u blizini grada. Upoznala sam puno dragih i ljubaznih ljudi koje sada mogu zvati i svojim prijateljima. Ako imate ovakvu priliku preporučujem da odete i naučite nešto novo. Razgledavajući grad mi se sve vise i vise svidio tako da bih se htjela u budućnosti vratiti i više saznati i razgledati.“

Franka Brajdić: „Za mene je Turska jako lijepa država. Vidjela sam novu kulturu, muzeje i probala nova jela. Muzeji su mi bili zanimljivi jer takvih muzeja nema u Osijeku. Djeca i učitelji su jako dragi i ljubazni. Zbog putovanja u Tursku upoznala sam jako puno novih ljudi i sprijateljila se s njima.“

Dino Vukoja: „U Turskoj je bilo super. Vidio sam kulturu i muzeje koji se ne viđaju često. Ljudi su druželjubivi i ljubazni. Najzanimljivije mi je bilo posjetiti muzeje u Turskoj i slušati vodiča kako nam priča o njima. Putovanje u Tursku mi izaziva još veću želju da jednog dana putujem cijelim svijetom.“

Elena Balić: „Put u Tursku za mene je bio interesantan i osebujan zbog toga što je kultura drugačija od naše (npr. hrana, odjeća itd.) Posjetili smo puno mjesta i imali puno zanimljivih aktivnosti. Upoznala sam puno novih prijatelja i Turska će mi uvijek ostati u sjećanju.“

Fotografije pogledajte na Facebooku škole, a video na Youtube kanalu škole (poveznica).

Izvjestili: Oriana Juretić-Bandić, Mislav Zemljak  i Mirjana Bagarić