Erasmus + u našoj školi

Autor: Administrator , 9. 10. 2021.

U sklopu, sada već četvrtog, Erasmus+ projekta Osnovne škole Višnjevac, od 4.-8. listopada ugostili smo naše projektne partnere. Projekt „ We are looking for future Olympic Star“ (Tražimo buduću olimpijsku zvijezdu) provodi 5 projektnih partnera putem razmjene učenika i učitelja . Nositelj projekta je škola Základná skola iz grada Turany, Slovačka. Osim Slovačke, zemlje partneri u projektu su Bugarska (grad Kardzhali; škola: Sveti Sveti Kiril i Metodii), Rumunjska (grad Suceava; škola Scoala Gimnaziala nr.3 Suceava), Italija (grad Viterbo; škola Istituto Comprensivo "P. Egidi)  i naravno naša Škola. Projekt se provodi od 1.9.2019. do 31.8.2022. godine. Zbog pandemije za sada smo odradili samo jednu mobilnost koja je bila od 18.- 22. studenoga 2019. u Bugarskoj u gradu Kardzhali. Na drugu mobilnost u našu školu su došli partneri iz Slovačke i Rumunjske dok su partneri iz Italije i Bugarske naš rad pratili „on line“ i odrađivali sve aktivnosti projekta u svojim zemljama. Naše goste smo dočekali veselim programom dobrodošlice koji su pripremile naše učiteljice Alma Mance, Željka Čokolić, Dora Fančović i Vesna Klir.

Cilj ovog projekta je motivirati učenike da sudjeluju u redovitim sportskim aktivnostima kako bi unaprijedili svoje sportske vještine. Posebno se radi na optimalnim tehnikama trčanja, hodanja, razvoju izdržljivosti. Želi se probudi interes za zdrave životne stilove, razviti simbiozu tijela i razvoj duha, osjećaj za fair play. Učitelji pak razmjenjuju i unapređuju svoju metodiku rada s učenicima. U projekt su uz učenike i učitelje uključeni i poznati sportaši koji nastoje putem svog vlastitog primjera životnog stila, načina treniranja motivirati učenike da postignu što bolje rezultate. Naš sportski ambasador je hrvatski atletičar Ivan Horvat, član AK Slavonija-Žito. Ivan je osvajač mnogobrojnih odličja te je višestruki državni rekorder u skoku s motkom. U ugodnom druženju s učenicima i zajedničkom treningu govorio nam je o svom životnom i sportskom putu.

Tema koju posebno obrađuje Hrvatska u ovom projektu su skokovi i sprintevi. Kako bi što više razvili ovu vještinu pomogli su nam članovi AK Osijek-Žito Aron Tanocki, Dorotea Šešum i Saša Šešum. Naši treninzi bili su u prostoru škole, te u NŠD Gradski Vrt.

O zdravim životnim stilovima i prehrani sportaša učila nas je naša medicinska sestra Ružica Lovrić. Tijekom njene radionice naučili smo napraviti zdrave zalogaje od grčkog jogurta, voća, žitarica i meda. Bili su izuzetno ukusni i brzo se pojeli.

Održano je i natjecanje u disciplini sprint na 60 m za djevojčice i dječake. Djevojčice iz Slovačke odnijele su sve medalje Sofia Kevešova zlato, Tatiana Lušňáková  srebro i Alexandra Kocholova broncu. Naš Niko Mihaljević osvojio je zlato među dječacima, a natjecatelji iz Rumunjske Victor Crismaru srebro i Nicolae Parghie broncu broncu. Čestitke pobjednicima!!!smiley

Našim partnerima iz Slovačke i Rumunjske ovo je prvo putovanje u Hrvatsku. Oduševljeni su našom školom, našim gradom i toplinom i prijateljstvom koji su ih pratili u svakom trenutku njihova boravka.

Projekt se nastavlja i naše sljedeće druženje s dragim partnerima i prijateljima iz projekta je u studenom 2021. kada putujemo u Slovačku, grad Turany.

Zahvaljujemo upravi NŠD Gradski vrt, našoj školskoj liječnici dr. Vesni Bilić-Kirin, medicinskoj sestri Ružici Lovrić, našem Ivanu Horvatu, članovima AK Slavonija-Žito Aaronu Tanockom, Dorotei Šešum i Saši Šešum, našim učiteljima i učenicima koji su se uključili u ovaj događaj.

Fotografije pogledajte na našoj Fb stranici, a video sa prvog treninga na našem Youtue kanalu (poveznica).

Mediji o ovome događaju:

Osijek031 i SiBhr

Bugarski portal Arda News  i internetska stranica škole "Sv.Sveti Kiril i Metodi"

Rumunjski portal Stirilavivafm.

Internetska stranica škole u Slovačkoj Zakladna skola v Turanoch