Erasmus+ Ankara, Turska

Autor: Administrator , 3. 11. 2021.

U sklopu našeg EU Erasmus Plus projekta „Exchanges of Digital Unity- Technology“ ("Razmjena digitalnih tehnologija u nastavi“) od 17.- 23. listopada 2021. godine učitelji naše škole boravili su u Ankari, glavnom gradu Turske.  Naš domaćin bila je škola Sincan Ilkokulu, Ankara. Na susretu je bilo pet članova našeg projektnog tima Melita Krstić (koordinator projekta), Dane Končar (ravnatelj), Anica Ivković (nastavnica hrvatskog jezika), Petra Lang (nastavnica engleskog i njemačkog jezika) i Senka Lončar (učiteljica razredne nastave). Osim Hrvatske na susretu su bili učitelji iz Poljske, Rumunjske, Lative i naravno domaćini iz Turske.

Škola Sincan Ilkokulu obuhvaća učenike od 6-12 godina i ima oko 2000 učenika i 85 učitelja. Škola je dobro tehnički opremljena i pametne ploče su u svakodnevnoj upotrebi u nastavi već više od 5 godina. Naši domaćini su pripremili bogat kulturni program na kraju kojega je svaka zemlja partner dobila zastavu svoje zemlje koju su učenici sami izradili. Predstavljena nam je škola i turski obrazovni sustav općenito.

Tema ovog susreta je „Enjoyable lessons with Smartboards” (Ugodne lekcije uz pametnu ploču). Tijekom boravka organiziran je niz predavanja i radionica na kojima smo učili o web alatima koji se koriste prilikom upotrebe pametnih ploča te smo učili o strategijama koje čine nastavu zanimljivijom i učenike motiviranijima. Predstavili smo naša iskustva u upotrebi pametnih ploča te čuli iskustva ostalih sudionika. Osim predavanja posjetili smo i nastavu gdje smo i u neposrednoj praksi vidjeli kako učenici i učitelji rade sa pametnim pločama. Važan dio obrazovanja djece u Ankari je i  Znanstveni centar Feza Gürsey, koji smo također posjetili. Ime je dobio po Fezi Gürseyju, uglednom turskom matematičaru i fizičaru. Muzej je interaktivan i učenici na neposredan način mogu saznati i isprobati  mnogobrojne znanstvene dokaze.

Kulturno nasljeđe zemlje domaćina upoznali  smo posjetom džamiji Kocatape, starim zidinama grada Ankare, starom selu Baypazare te Kapadociji starovjekovnoj regiji Turske. Baypazare je turski grad s poviješću koja seže i do 2000 godina prije Krista, a Kapadocija ima izvanredna čuda prirode kao što su stožasti vilinski dimnjaci, a ujedno je i bogato kršćansko povijesno i kulturno nasljeđe.  Kapadocija je upisana na UNESCO-ovu listu svjetske baštine (prirodne i kulturne) 1985. godine. Posjetili smo i grnčarsku radionicu koja izrađuje grnčarsko posuđe  s prekrasnim, ručno rađenim, prepoznatljivim uzorcima.

Nekoliko fotografija pogledajte na našoj Facebook stranici.