Učitelj iz Španjolske u posjetu školi – “job shadowing”

Autor: Mirjana Bagarić, 14. 11. 2021.

U našoj je školi od 8. do 12. studenog 2021. godine boravio učitelj Pablo Garcia Gonzalez u sklopu Erasmus+ projekta, KA1. Pablo je učitelj tjelesno-zdravstvene kulture, ali i ravnatelj škole Colegio Rural Agrupado - Cuna del Jiloca u mjestu Teruel. Tijekom svog boravka nazočio je, ali i sudjelovao u radu učenika i učiteljica od 1. do 4. razreda. Učenici viših razreda imali su nastavu na daljinu, no organizirali smo uvid i u takvu nastavu i to na predmetima fizika, kemija i tjelesno-zdravstvena kultura. Na daljinu su se družili i učenici 7.a i 7.b sa svojim razrednicama na satu razrednog odjela gdje su učenici razgovarali s učiteljem Pablom, učili korisne riječi i izraze na španjolskom jeziku, te preporučili našem gostu najukusnija tradicionalna hrvatska jela. Razgovarao je sa ravnateljem škole, pedagoginjom i psihologinjom škole te se upoznao s radom i organizacijom rada naše škole. Također je proveo vrijeme u razgovoru i razmjeni iskustva s učiteljima i učiteljicama škole. Učitelj Pablo obišao je školu, dvoranu i okolicu škole. Pokazali smo mu i grad Osijek te bližu okolicu.

U nastavku je učitelj Pablo opisao svoje iskustvo posjeta našoj školi.

„Hace casi dos años aproximadamente, contacté con una maestra de Osijek, Croacia; intercambiamos emails para conocer nuestras líneas de trabajo, y lo que queríamos conseguir con el Proyecto Erasmus+ que estábamos solicitando. Nos concedieron el proyecto, pero a causa del COVID 19 tuvimos que esperar…. hasta ahora. Visitar la skola Visnjevac ha sido una gran experiencia; es un centro con una gran trayectoria educativa y un magnífico equipo docente. Además, que compartieran su experiencia en otros proyectos Erasmus+ ha sido de gran ayuda para animarnos a seguir participando e incluso, si puede ser, solicitar un proyecto de forma conjunta.La calidad humana de todas las personas que trabajan en este colegio es excepcional, todo han sido facilidades; han abierto sus puertas para que pudiera conocerlos, no solo el centro, sino también la ciudad y el entorno; y esta calidad se ve reflejada en todos los rincones del centro, llenos de color y que invitan a la reunión y a la charla con alumnos y profes.

Como representante de mi colegio me llevo un gran recuerdo y una gran cantidad de información que transmitir en mi centro por todo lo observado y aprendido.

De todo corazón, ¡GRACIAS!“

Prijevod:

„Prije otprilike dvije godine kontaktirao sam učiteljicu iz Osijeka, Hrvatska. Razmijenili smo nekoliko e-mailova kako bismo saznali koje su naše aktivnosti i što želimo postići s Erasmus + projektom koji smo tražili. Dali su nam projekt, ali smo zbog COVID-a 19 morali čekati... sve do sad. Posjet OŠ Višnjevac bilo je veliko iskustvo. To je ustanova sa sjajnom obrazovnom putanjom i sjajnim nastavničkim timom. Osim toga, dijeljenje njihovog iskustva u drugim Erasmus + projektima bilo je od velike pomoći te nas je ova suradnja potaknula da nastavimo sudjelovati i čak, ako je moguće, zajednički zatražimo projekt. Ljudska kvaliteta svih osoba koje rade u ovoj školi je iznimna, sve je bilo osmišljeno do detalja. Otvorili su svoja vrata i dozvolili mi da ih upoznam, ne samo njihovu školu, nego i grad i okolicu. Ta se kvaliteta može vidjeti u svim kutovima škole, koja je puna boja, kao i u pozivima na susret i razgovor s učenicima i nastavnicima.

Kao predstavnik svoje škole sa sobom nosim predivna sjećanja i puno informacija koje ću podijeliti s kolegama u svojoj školi, jer toliko je toga što sam vidio i naučio.

Od sveg srca, HVALA!“

Pablo Garcia Gonzalez