Erasmus+, "Science is all around us", Porto Portugal

Autor: Mirjana Bagarić, 6. 3. 2022.

U sklopu našeg Erasmus projekta „Science is all around us“ boravili smo u gradu Porto u Portugalu od 21. veljače do 25. veljače 2022. Porto je drugi po veličini grad u Portugalu, nakon Lisabona. Smješten je na ušću rijeke Douro u Atlantski ocean, a pripada sjevernoj portugalskoj regiji Norte. Poznat je po gustom i slatkastom vinu Portu koje se proizvodi u vinskim podrumima Starog grada uz rijeku, Vila Nova de Gaia. Porto ima izvrsno očuvanu staru gradsku jezgru unutar zidina iz 14. stoljeća, koja je upisana na popis svjetske baštine UNESCO-a kao primjer izvrsno sačuvane jezgre europskog grada koji se razvijao u duhu Zapada, ali i jasnim vezama s Istokom. Porto je poznat i kao "Grad mostova",  a najstariji sačuvani most koji spaja dvije riječne obale, željeznički most Ponte D. Maria, projektirao je 1876. godine Gustave  Eiffel. Starim gradom dominira most Ponte Dom Luís I koji je izgrađen od 1881. – 86. godine.

Domaćin je bila škola Agrupamento de Escolas de Rio Tinto. Na susretu su bili učitelji i učenici svih škola-partnera u projektu. To su Poljska, Turska, Rumunjska, domaćini Portugal te naš tim iz Hrvatske. Našu školu su predstavljali učenici Dora Posavac (8a), Lara Dragović (8b), Hana Veić (8b), Klara Dodig (8b), Gregor Đuras (8c) i Dominik Dragušica (8c) koji su bili u pratnji učiteljice Mirjane Bagarić te ravnatelja Daneta Končara.

Škola domaćin sastavila je program svih aktivnosti. Prvi dan našeg boravka u školi i Portu održan je program dočeka te upoznavanja s ostalim sudionicima, a nakon toga posjetili smo školu u kojoj se učenici školuju za izadu nakita i ostalih stvari tehnikom filigranstvo. Učenici i učitelji su sudjelovali u maloj radionici filigranstva. Posjetili smo i muzej posvećen filigranstvu. Drugi dan planirane su aktivnosti u mjestu Aveiro, oko 50 km udaljeno od Porta, a poznato je kao Portugalska Venecija. Posjetili smo solanu, čuli kratko o povijesti Aveira, a zatim smo posjetili Center of “Ciência Viva” Aveiro. Postav muzeja je interaktivan te su učenici mogli izvoditi pokuse i ispitati zakone fizike. Isto tako imali su i radionicu izrade robota. Treći dan učenici su imali nastavu matematike te fizike i kemije. Radili su u mješovitim grupama kako bi se što bolje povezali s ostalim učenicima. Isti dan posjetili smo Botanički vrt. Obišli smo vrt uz pratnju vodiča, a zatim sudjelovali u radionici o vodi – ispitivanje PH vode i predavanje o vodi. Posjetili smo i muzej posvećen bioraznovrsnosti – Biodiversity Gallery.  Četvrti dan boravka učenici su sudjelovali u radionici kojoj je tema bila mikroplastika i njezin utjecaj na okoliš i zdravlje. Pomoću aplikacije na mobilnom uređaju skenirali su sastav nekih proizvoda te zaključili postoji li mikroplastika u njima ili ne. Ostatak dana proveli smo u razgledanju grada Porta, ali sad tijekom vožnje brodom rijekom Douro. Zadnji dan boravka učenici su izradili prezentacije o svom boravku u Portu i školi, podijelili su se certifikati o sudjelovanju te svi zajedno na kraju dana kušali tradicionalna portugalska jela i deserte.

Svima nama ovo putovanje će zauvijek ostati u sjećanju, kao novo i neponovljivo iskustvo. Više slika možete pogledati na školskom Facebooku-u, a pod VIŠE su impresije učenika o mobilnosti.

Iduća mobilnost je početkom travnja u Poljskoj, mjesto Lodz gdje nam je domaćin škola Technikum Informatyki Edukacji Innowacyjnej.

Video možete pogledati ovdje.

Izvjestila:

Mirjana Bagarić