Erasmus+, "Science is all around us", Lodz, Poljska

Autor: Mirjana Bagarić, 19. 4. 2022.

„Science is all around us“ – Łódź, Poljska

U okviru projekta „Science is all around us“ posjetili smo grad Łódź u Poljskoj te u njemu boravili od 7. do 13. travnja 2022. Budući da se nalazimo u nesigurnom vremenu, što zbog pandemije, što smo rata u Ukrajini, odlučili smo putovati školskim kombijem što se pokazalo kao odlična odluka. Tijekom putovanja prelazili smo gotovo neprimjetno iz države u državu (Mađarska, Slovačka, Češka, Poljska) te se divili različitostima i bogatstvu okoliša.

Grad Łódź nalazi se u središnjem dijelu Poljske te je treći grad po veličini u ovoj državi s otprilike 700.000 stanovnika. Ime grada na poljskom znači „brod“ (lađa). Tijekom povijesti Łódź se razvio u važan industrijski grad, s posebnim naglaskom na tekstilnu industriju, zbog čega je i dobio nadimak „Poljski Manchester“. Gradom prevladavaju bivše tvornice izgrađene u crvenoj cigli, koje su se tijekom vremena prenamijenile u trgovačke centre, muzeje i restorane.

Domaćin ove mobilnosti bila je srednja škola Technikum Informatyki Edukacji Innowacyjnej. Na mobilnosti su još sudjelovali učitelji i učenici iz Rumunjske, Turske, Portugala i Hrvatske. Našu školu predstavljali su učenici osmih razreda: Luka Liović, Dino Vukoja (8.a), Klara Dodig, Luka Glavota, Anđa Mamić, Ivan Svoboda (8.b) u pratnji nastavnica Mirjane Bagarić i Doroteje Vojedilov te ravnatelja Daneta Končara.

Program je bio vrlo bogat i raznovrstan. Posjetili smo glavni grad Varšavu gdje smo obišli Kraljevsku palaču, Stari grad, upoznali mnoge druge zanimljivosti i građevine ovog grada, te se na kraju popeli na 30. kat Centra za kulturu i uživali u predivnom pogledu na cijelu Varšavu. Dobili smo priliku naučiti više o putovanjima u svemir na izložbi The Cosmos Discovery Space Exhibition.

Sam grad Łódź obiluje muzejima i sadržajima koji su zanimljivi za temu ovog projekta. Tako smo obišli bivšu termoelektranu koja je sada preuređena u interaktivni muzej te posjetili planetarij u kojem smo osim priče o zvijezdama saznali i kako je tekao put „ljudskog letenja“. Sudjelovali smo u orijentacijskom trčanju te na taj način upoznali još jedan dio grada – bivšu manufakturu koja je imala sve potrebno za ljude koji su ovdje radili, kao što su stanovi i bolnica, tako da je prozvana „gradom u gradu“. Uz pomoć karte pronalazili smo potrebna mjesta na kojima smo saznali nešto novo te dobili kratak zadatak nakon kojeg smo mogli krenuti na sljedeću točku. Puno toga smo naučili i u Experymentariumu – interaktivnoj izložbi koja nam je pomogla razumjeti različite znanstvene pojave u našoj okolini.  Obišli smo i Gradski muzej – The Palace of Israel Poznanski, gdje smo vidjeli kako su živjeli industrijalci i njihove obitelji te kako se grad Łódź mijenjao i razvijao kroz vrijeme.

Osim obilazaka obrazovnog sadržaja, uživali smo i u tradicionalnoj poljskoj hrani. Na jelovniku su se tako našli: krem juha od rajčice, bijela krem juha, pierogi (punjena tjestenina), teletina, te ukusni deserti u kombinaciji sa sladoledom, kao što je poznata poljska szarlotka.

No ono što ćemo zasigurno najduže pamtiti su prijatelji iz drugih zemalja. Tijekom cijelog boravka naši poljski domaćini trudili su se pružiti nam potpuno gostoprimstvo, a učenici su koristili svaki trenutak kako bi se družili sa svojim vršnjacima iz drugih zemalja. Koliko smo se zbližili tijekom ovih tjedan dana vidjelo se na svečanoj završnoj večeri, nakon koje smo se dugo pozdravljali jedni s drugima, ali s nadom da ćemo se uskoro vidjeti na novoj mobilnosti.

Izvijestila: Doroteja Vojedilov