Erasmus+, aktivnosti s učenicima

Autor: Administrator , 20. 4. 2022.

U sklopu našeg Erasmus Plus projekta Europske Unije pod nazivom „Exchanges of Digital Unity-Technology" (radni naslov: "Razmjena digitalnih tehnologija u nastavi“) proveli smo niz projektnih aktivnosti s učenicima. Cilj ovoga projekta je učenje novih digitalnih tehnologija te njihova primjena u nastavi. Nastao je veliki broj zanimljivih radova učenika

Nakon povratka s prve mobilnosti projekta iz Turske svoje znanje o korištenju pametne ploče podijelili smo s ostalim učiteljima škole. Radionicu je održala učiteljica Senka Lončar.

Prigodnu prezentaciju o zemljama partnerima projekta Latviji, Poljskoj, Španjolskoj, Rumunjskoj i Turskoj je pripremio učitelj Mislav Zemljak u digitalnom alatu Loom. Pomoću toga videa učenici 3. i 4. razreda su na satima engleskog jezika sa svojim učiteljicama Petrom Lang i Ladom Malinović učili su o zemljama naših partnera. Nakon učenja uslijedila je provjera znanja putem Kahoot kviza. Po dvoje najboljih učenika u  svakom odjelu nagrađeni su prigodnim poklonima i diplomama.

Projekt je želio u naše aktivnosti uključiti i naše bake i djedove, približiti im najnovije digitalne tehnologije. Stoga su učenici 1.b posjetili kino sa svojim bakama i djedovima te uživali u 3D filmu „Crvena panda“. Osim toga, organiziran je i izazov „Ja i moj baka/djed u digitalnom svijetu“ gdje su mališani zaigrali neku od svojih omiljenih računalnih igara s bakama i djedovima.

O tehnološkom napretku čovječanstva puno možemo naučiti u muzeju. Učenici 5.ac razreda sa svojim razrednicama Dubravkom Premec i Spomenkom Stanić posjetili su izložbu u Muzeju Slavonije „Priroda i tehnika“. Izložba im je pokazala kako je priroda bila inspiracija za mnogobrojna tehnološka dostignuća čovjeka.

Organiziran je i natječaj za „Naj maskotu projekta“. Na natječaju su sudjelovali i učitelji i učenici. Učitelji su izradili svoju maskotu koristeći raznovrsne materijale, a učenici su na izvannastavnoj aktivnosti keramičari pod vodstvom učiteljice Silvije Vukašinović svoje kreacije oblikovali u glini. Tako smo dobili 22 maskote za natječaj. Učenici 3.abc i 5.abc su putem google Formsa glasali za „hrvatsku naj maskotu“. Bilo je teško odlučiti od svih zanimljivih kreacije koja je najbolja. Međutim, najviše glasova dobila je maskota Tee Čalić učenice 8.a razreda pod nazivom TOTO. Toto će predstavljati Hrvatsku na natjecanju za „naj maskotu projekta“ koje će se održati u Latviji. Svi sudionici ovog natječaja nagrađeni su simboličnim nagradama i diplomama.

Kako napredne digitalne tehnologije koristi na svom radnom mjestu, učenicima 8.c razreda, pokazao je naš roditelj Dražen Dragušica. Gospodin Dragušica je novinar i tonski inženjer. Svoje zanimanje ne može zamisliti bez upotrebe digitalnih tehnologija. Ispričao nam je kako ih svakodnevno koristi, te isto tako pokazao kako je svoj posao radio nekada kada tehnološka dostignuća nisu bila na ovako visokoj razini kao danas.

Svoje neposredno znanje korištenja digitalnih alata Canva i Paint učenici 4. i 6. razreda su prikazali kreiranjem straničnika. Straničnike su napravili na satu informatike s učiteljicom Nikolinom Jakić. Straničnike ćemo razmijeniti s ostalim učenicima zemalja partnera i vidjeti kako su oni pristupili ovom zadatku.

Kako se uspješno koriste digitalnim alatima Canva i Paint pokazali su i učenici 7. i 8.r. pod vodstvom učiteljice hrvatskog jezika Anice Ivković. Pronašli su niz hrvatskih izrijeka i poslovica te ih usporedili sa sličnim izrekama na engleskom jeziku. Sve su ilustrirali prema vlastitoj ideji.

Naša sljedeća mobilnost ovoga projekta je u Latviju. Domaćin će nam biti škola Zentas Maurinas Grobinas novada vidusskola iz mjesta Grobina. Tamo ćemo predstaviti sve aktivnosti koje smo proveli s učenicima a naši učitelji će više saznati o web 2.0 alatima i kako ih koristiti u nastavi.

Sve navedene aktivnosti popratili smo nizom fotografija koje možete pogledati na našoj Facebook stranici, a video materijale na našem YouTube kanalu.

Naj maskota

Izložba "Priroda i tehnologija"

Poslovice i izreke

Straničnici