Erasmus+, Liepaja/Grobina, Latvia

Autor: Administrator , 16. 5. 2022.

U sklopu našeg EU Erasmus Plus projekta „Exchanges of Digital Unity- Technology“ ("Razmjena digitalnih tehnologija u nastavi“) od 24. travnja - 1. svibnja 2022. godine učitelji naše škole boravili su u Liepaji, najznačajnijoj luci Latvije koja je smještena na Baltičkom moru.  Naš domaćin bila je škola Zenta Mauriņa Grobiņa secondary school, Grobina. Na susretu je bilo pet članova našeg projektnog tima: Melita Krstić (koordinator projekta), Mislav Zemljak (nastavnik povijesti i geografije), Anica Ivković (nastavnica hrvatskog jezika), Petra Lang (nastavnica engleskog i njemačkog jezika) i Senka Lončar (učiteljica razredne nastave). Osim Hrvatske na susretu su bili učitelji iz Poljske, Rumunjske, Turske, Španjolske i naravno domaćini iz Latvije.

Škola Zenta Mauriņa Grobiņa secondary school, Grobina obuhvaća učenike od 6-18 godina i ima oko 1000 učenika i 116 učitelja. Škola je dobro tehnički opremljena a ima i veliki park oko zagrade. Polaznicima nudi dodatni program glazbenog obrazovanja za učenike 1.-8. razreda, te napredni program matematike, znanosti i tehnologije za srednjoškolski uzrast. Naši domaćini su pripremili bogat glazbeni program koji nam je pokazao rad učenika i učitelja u glazbenom stvaralaštvu. Predstavila nam se folklorna skupina, flautisti, pijanisti i vokalni izvođači škole.  Ravnateljica škole nam je pokazala školu, upoznala nas s programima koji se u školi provode te nam predstavila obrazovni sustav Latvije. S našim partnerima smo izmijenili straničnike koje su izradili učenici uz pomoć digitalnih tehnologija, a zajedničkim glasanjem odabrana je i maskota projekta. Pobjednik je maskota iz Turske. Prema pravilima projekta, pobjednička maskota će biti isprintana 3D printerom.

Tema ovog susreta je „Easy lessons with Web 2.0 tools ” (Lagane lekcije uz pomoć Web 2.0 alata). Tijekom boravka organiziran je niz predavanja i radionica na kojima smo učili o Web 2.0 alatima koji se koriste u pripremanju nastave. U školi je organizirano nekoliko radionica: radionica izrade narukvica,  radionice izrade jednostavnih drvenih konstrukcija, izrada 3D digitalnih sadržaja (program Quiver), te sastavljanje malih robota (Makeblock). Predstavili smo naša iskustva u upotrebi Web 2.0 alata u nastavi te saslušali iskustva ostalih sudionika. Osim prisustvovanja na radionicama posjetili smo i nastavu gdje smo neposredno vidjeli kako učenici i učitelji rade na nastavi uz Web 2.0 alate. Svojevrsna atrakcija vezana uz našu temu bio je digitalni centar u Ventspilsu. U digitalnom centru za nas je organizirana edukacija u programu za obradu fotografija Photopea. O trenutnom tehnološkom napretku zemlje domaćina saznali smo i posjetom poslovnom inkubatoru u mjestu Kuldiga. Tamo smo pogledali radionicu o pripremi kave, te smo posjetili Klavis piano, radionicu ručne izrade klavira. Na Sveučilištu u Liepaji upoznali smo se s organizacijom rada te obišli neke od najzanimljiviji katedri – katedru za informacijske znanosti, katedru za prirodoslovne znanosti te su nas profesori sveučilišta upoznali s istraživačkim radom profesora i studenata koji se tamo provodi.

Kulturno  nasljeđe Latvije upoznali smo posjetom starom gradu Kuldiga a njegove znamenitosti obišli smo električnim autobusom uz stručno vođenje putem audio zapisa. Bio je to odličan spoj povijesti i naprednih tehnologija. O povijesti Latvije saznali smo obilaskom najznačajnijih kulturno povijesnih spomenika glavnog grada Rige, Liepaje i Grobine. Na obiteljskom gospodarstvu u Rucavi prisustvovali smo radionici izrade tradicionalnog latvijskog kruha. Saznali smo da je Liepaja poznata kao „grad gdje je nastao vjetar“ što smo i neposredno osjetili. Osim toga je Liepaja grad glazbe, a gradom prometuju tramvaji hrvatske proizvodnje.

Nekoliko fotografija pogledajte na našoj Facebook stranici, a video o našem susretu koji su izradili partneri iz Poljske na linku.