Erasmus+ projekt "Science is all around us"

Autor: Mirjana Bagarić, 11. 10. 2022.

U sklopu našeg Erasmus projekta „Science is all around us“ boravili smo u gradu Gheorgheni u Rumunjskoj od 03. listopada do 07. listopada 2022. Gheorgheni je grad smješten u regiji Harghita, u sjevernom dijelu Transilvanije. U gradu živi oko 18 000 stanovnika od čega oko 90 % populacije čine Mađari, a ostalo su Rumunji.

Domaćin je bila škola LICEUL TEORETIC  SFANTU NICOLAE. Na susretu su bili učitelji i učenici svih škola-partnera u projektu. To su Poljska, Turska, Portugal, domaćini Rumunjska te naš tim iz Hrvatske. Našu školu su predstavljali učenici Juraj Ocvirk i Josip Nikić (8a), Dvina Tolić, Lucija Kišurek, Marko Cvrtak, Luka Mikla i Borna Žižanović (8b), koji su bili u pratnji učiteljice Mirjane Bagarić te ravnatelja Daneta Končara.

Škola domaćin sastavila je program svih aktivnosti. Prvi dan našeg boravka u školi i Gheorgheniju održan je program dočeka te igre upoznavanja učenika, tzv.ice-breaking games. Potom su učenici sudjelovali na predavanju i radionicama vezano uz web 2.0 alate, igre u  nastavi i rješavali su integrame. Isti dan popodne posjetili smo farmu gdje su učenici imali radionicu iz matematike, a zatim stare igre na otvorenom – kako su domaćini nazvali „farm fitness“. Drugi su se dan nastavile radionice posvećene biologiji i fizici,  a popodne smo proveli u rudniku soli Praid. Treći dan naše mobilnosti proveli smo u posjetu gradu Brasov, a posebno zanimljiv je bio obilazak dvorca Bran, poznatijeg kao dvorac grofa Drakule. Četvrti dan smo posjetili privatni fakultet Sapienta u gradu Targu Mures gdje su učenici sudjelovali na radionici iz kemije – izdvojili su DNK banane te provjerili kiselost kupusa. Poslijepodne smo posjetili interkativnu izložbu u muzeju znanosti. Zadnji dan mobilnosti u Gheorgheniju učenici su povezali znanost i tjelesno-zdravstvenu kulturu te sudjelovali u „Igrama bez granica“.

Osim igara, učenici su izradili prezentacije o svom boravku u Gheorgheniju i školi, podijelili su se certifikati o sudjelovanju te svi zajedno na kraju dana kušali tradicionalna rumunjska jela i deserte.

Svima nama ovo putovanje će zauvijek ostati u sjećanju, kao novo i neponovljivo iskustvo.

Peti po redu, a ujedno i zadnji u ovom projektu, Learning-teaching-training activities održat će se u našoj školi krajem ožujka  jer smo domaćini projekta „Science is all around us“.

Ovdje možete pogledati video

Izvjestila: