Erasmus+ Las Palmas De Gran Canaria, Španjolska

Autor: Administrator , 22. 2. 2023.

U sklopu našeg EU Erasmus Plus projekta „Exchanges of Digital Unity- Technology“ ("Razmjena digitalnih tehnologija u nastavi“) od 13. do 18. veljače 2023. godine učitelji naše škole boravili su u gradu Las Palmas De Gran Canaria. Las Palmas de Gran Canaria je španjolski grad, glavni grad Gran Canarije, trećeg najvećeg otoka u sastavu otočne skupine Kanara u Atlantskom oceanu. Nalazi se  210 kilometara ispred sjeverozapadne obale Afrike. Glavni je grad provincije Las Palmas i jedan je od dva glavna grada španjolske autonomne zajednice Kanari. Naš domaćin bila je škola CEIP Alisios u Las Palmasu. Na susretu je bilo četiri člana našeg projektnog tima: Melita Krstić (koordinator projekta), Dane Končar (ravnatelj), Lada Malinović (nastavnica engleskog i njemačkog jezika) i Nikolina Jakić (nastavnica matematike i informatike). Osim Hrvatske na susretu su bili učitelji iz Poljske, Rumunjske, Turske, Latvije i naravno domaćini iz Španjolske.

Škola CEIP Alisios obuhvaća učenike od 3-12 godina i ima oko 230 učenika i 20 učitelja. Škola je dobro tehnički opremljena i ima iskustva u upotrebi ICT tehnologije u redovitom radu. Naši domaćini su pripremili bogat glazbeni program koji nam je pokazao rad učenika i učitelja u glazbenom stvaralaštvu.  Koordinator projekta, učitelj engleskog jezika, Manuel Suárez Rodríguez nam je pokazao školu i upoznao nas s programima koji se u školi provode. Učenici škole su nam prikazali tradicionalne igre i sportove Kanarskih otoka a sudjelovali smo i na festivalu maski koji je organiziran za Dane Karnevala. Učenici obližnje srednje škole za nas su pripremili radionice crtanja po licu i izrade frizura koji se obično koriste za Dane Karnevala. Karnevalski festivali značajan su dio kulturne baštine Kanarskih otoka.

Tema ovog susreta je „The Rising Star of Education: Robotic Coding” (Zvijezda u usponu obrazovanja: robotsko kodiranje). Tijekom boravka organiziran je niz predavanja i radionica iz područja robotskog kodiranja. Radionice su se provodile u školi i na Sveučilištu Las Palmas. Osim Sveučilišta posjetili smo i Centro del profesorado – Centar za edukaciju nastavnika u području ICT tehnologija. Pedagoginja Centra nas je upoznala s organizacijom rada i programom edukacija koje se tamo provode. Centar je moderno opremljen i pruža mnogobrojne edukacije te je okrenut prema najnovijim trendovima obrazovanja. Ovo je centar koji se bavi dodatnom i permanentnom edukacijom nastavnika Las Palmasa.  Osim prisustvovanja na radionicama posjetili smo i satima redovite nastave gdje smo neposredno vidjeli kako učitelji rade na nastavi i koriste robotsko kodiranje u radu s učenicima.

Kulturne i povijesne znamenitosti grada upoznali smo uz vodstvo naših domaćina. Posebno nas je dojmio stari grad Vegueta koji datira s kraja 15. stoljeća. Posjetili smo i Poema del Mar Aquarium. To je jedan od najspektakularnijih akvarija u Europi sa biljnim i životinjskom svijetom slanih i slatkovodnih voda.

Osim Las Palmasa posjetili smo i turističko naselje na jugu otoka Maspalmas. Mjestom dominira 56 metara visok svjetionik El Faro de Maspalomas. Osim svjetionika atrakcije Maspalomasa su Maspalomas dine. Dine se protežu uz obalu te su proglašene prirodnim rezervatom kako bi se zaštitile autohtone biljne i životinjske vrste. Na rubu dina prirodna je laguna El Charco koja privlači mnoge vrste ptica, jegulja i gupija, popularnih akvarijskih riba.

Uz stručno vodstvo upoznali smo se s djelatnošću plantaže tropskog voća, kave te vinariju Agaete. Plantaža je jedna od najstarijih u regiji i bavi se uzgojem tropskog voća, kave te grožđa. Plantaža provodi ekološku proizvodnju. Upravljanje i proizvodnja na plantaži ujedinjuju najbolju praksu u pogledu okoliša i klime, visoku razinu biološke raznolikosti, očuvanje prirodnih resursa uz visoku kvalitetu proizvoda.

Slijedeća, ujedno i posljednja mobilnost ovog projekta, je od 8. do 13. svibnja 2023. godine u Rumunjskoj u gradu Jibou. Naš domaćin će biti škola Scoala Gimnaziala Lucian Blaga.

Nekoliko fotografija pogledajte na našoj Facebook stranici

Kratki video na našem YT kanalu link