Projekt “Eco City LegOsi” u našoj školi

Autor: Administrator , 4. 4. 2023.

Danas su održane edukativne radionice za učenike prvih razreda i podijeljene slikovnice s igrama na temu razvrstavanja otpada. Kroz pjesmu, igru i glumu učili smo o razvrstavanju otpada.

Komunalna tvrtka Unikom d.o.o. i Grad Osijek sukladno zakonskim obvezama kontinuirano provode razne edukativno-informativne aktivnosti po pitanju gospodarenja otpadom, a koje su značajno doprinijele da grad Osijek, kao prvi od velikih gradova u Hrvatskoj, dostigne stopu od 51,9% odvojeno sakupljenog otpada. Da bi se postigla visoka stopa informiranosti građana grada Osijeka, potrebno je provesti veliku i sustavnu kampanju. Stoga je Unikom izradio projekt edukacije i prijavio ga na Javni poziv za sufinanciranje poticanja mjera odvojenog sakupljanja komunalnog otpada objavljen od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projektom „Eco City LegOSi“ provodi se sustavna kampanja koja će na pravi način obuhvatiti sve ciljane skupine s posebnim naglaskom na najmlađe – djecu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. Kampanja ima svoj univerzalni dizajn Eco City LegOSi (likovi Zdena Metalac, Janko Organko, Teta Plastika, Teglica Verica, Mirko Papirko iz slikovnice Forastična slikootpadnica autorice Ines Novak i ilustratorice Nikoline Dinješ) koji predstavljaju određenu vrstu otpada  koji  na jednostavan način prenose poruke kako odvajati otpad u kućanstvu. U suradnji s Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti započeli su provedbu edukativnih radionica u svim osnovnim školama grada Osijeka kako bi se učenici prvih razreda uz Eco City LegOS-e na zabavan i interaktivan način upoznali s važnošću odvojenog sakupljanja otpada na mjestu njegova nastanka, pravilnog postupanja s otpadom te o vrijednosti otpada kao sirovine i mogućnostima njegove daljnje obrade, a sve u svrhu smanjenja otpada na odlagalištu. Edukativne radionice osmislile su red. prof. art. Mira Perić, dr. sc. Ana Popović i prof. dr.sc. Irella Bogut  s Fakulteta za odgojno obrazovne znanosti, a  izvode  ih studentice druge godine preddiplomskog studija Ranog predškolskog odgoja i obrazovanja.

Nekoliko fotografija pogledajte na našoj Facebook stranici.