Erasmus - Chýně, Republika Češka

Autor: Administrator , 21. 12. 2023.

Naša je škola u nekoliko zadnjih godina sudjelovala u većem broju različitih mobilnosti. Svako putovanje, svaki susret, svaka aktivnost obogaćivala nas je i donosila nešto novo. Stjecali smo nova znanja, kompetencije, učili o toleranciji i prihvaćanju različitosti, upoznavali obrazovne sustave mnogih europskih zemalja. Prostora za učenje bilo je napretek, a očekivanja su bila velika. I nikada nismo bili razočarani. Tako je bilo i ovaj put, kada je osam učenika OŠ Višnjevac (Ana Lučenčić, Petra Pavičić, Veronika Šuster, Sven Buhin, Dorijan Đukić i Filip Šustić iz 7.a, Karlo Barušić iz 7. b te Lea Jalšovec iz 7.c) zajedno s tri učitelja (pedagoginjom Melitom Krstić, nastavnikom povijesti i geografije Mislavom Zemljakom i nastavnicom hrvatskoga jezika Anicom Ivković) u okviru grupne mobilnosti učenika  Erasmus akreditacije Europske unije, boravilo od 10. do 16. prosinca 2023. u šarmantnom češkom gradiću Chýně u blizini Praga. Već prvog dana našega boravka svima je bilo jasno zašto je  Mateřská a Základní škola Chýně škola bistroga uma i otvorenoga srca. Nova, moderna, velika i lijepa, prijateljski nas je dočekala. Sagrađena prije sedam godina zbog naglog porasta broja stanovnika koji su buku i užurbanost Praga odlučili zamijeniti ugodnijim i sporijim ritmom života, oduševila nas je ne samo izgledom, nego i nekim rješenjima koja su se jako svidjela našim učenicima. Riječi koje su  tih dana izgovarali  uglavnom su bile fantastično, zabavno, zanimljivo, opušteno, odlično, predobro…Valja napomenuti kako smo  češke učenike ugostili u listopadu 2023. pa su već tad sklopljena nova prijateljstva. O uzbuđenju i radosti zbog ponovnog susreta ne treba ni govoriti.

Toplu dobrodošlicu naši su nam domaćini, zajedno s roditeljima i učenicima, izrazili  već prvu večer kada su organizirali božićno druženje i upoznali nas s božićnim običajima toga dijela Češke. Svakoga su dana učenici prisustvovali nastavnim satima (geografija, francuski jezik, češki jezik, matematika, informatika, tjelesna kultura, engleski jezik), organizirane su različite zanimljive radionice poput znanstvene i likovne, razgovaralo se o sličnostima i razlikama hrvatskog i češkog obrazovnog sustava.

Moram naglasiti da se našim učenicima osobito svidio liberalan pristup koji teži odgovornosti učenika – za vrijeme ručka, kako stariji učenici tako i oni najmlađi,  poslužuju se sami (juha, glavno jelo, kolač ili voće, sok)  i biraju između dva različita obroka. Pritom nema zbrke, gužve i nereda, svi slijede zadani smjer kretanja i poštuju dogovoreno. Ukoliko zaborave obuću hodaju bosi, ponekad čak i bez čarapa. Sve je vrlo ležerno i opušteno, a opet se svatko pridržava pravila. Kad ne donesu  potreban školski pribor, u školskom automatu mogu ga kupiti. Nitko ne kasni na nastavu  iako uopće ne zvoni za početak i kraj sata. Učitelji imaju značajnu ulogu u razvijanju svijesti o važnosti prirode i njeguju je na izravan način. Tako učenici, primjerice, vode brigu o koloniji pčela na krovu škole, paze na domaće životinje za koje se našlo mjesta u školskome dvorištu, otpad se obvezno razvrstava.

Navest ću još neke detalje koji su našim učenicima bili posebno zanimljivi.

• sva su vanjska vrata u školi neprestano zaključana, vodi se briga o sigurnosti učenika
  • najstariji učenici (9. razred) sudjeluju u pripravi kave za roditelje i učitelje jednom tjedno
  • knjige u školskoj knjižnici, osim učenika, mogu posuđivati i mještani
  • škola se ponosi demokratskim uređenjem i donošenjem odluka u kojima sudjeluju i učenici na Dječjem parlamentu
  • svaka učionica ima pametnu ploču, a bijela ploča pomiče se okomito gore-dolje prema potrebi učenika
  • izvrsno opremljena učionica-kuhinja u kojoj učenici spravljaju različita jela (za vrijeme našeg boravka pekli su božićne kolače)
  • klub-soba sa stolnim nogometom i različitim društvenim igrama  koja služi učenicima dok čekaju slobodne aktivnosti

Izlet u Prag bio je bajkovit. Predivan grad koji postaje čarobno lijep u adventsko vrijeme. Uz razgled  najpoznatijih kulturnih i povijesnih znamenitosti Staroga grada, svakako treba spomenuti posjet dvama muzejima – Muzeju osjeta koji svojim interaktivnim eksponatima oživljava osjetila i uz zabavu nas  potiče da naučimo nešto novo te Madame Tussauds, muzej voštanih figura gdje smo imali priliku „družiti se“ i fotografirati s mnogim slavnim osobama poput Alberta Einsteina, Franza Kafke te glumačkih, glazbenih i sportskih zvijezda.

Vratili smo se kući prepuni dojmova o dragim i srdačnim ljudima, modernoj školi i o svemu što smo vidjeli i naučili. Da bi i ostali učenici naše škole osjetili bar dio tog pozitivnog i motivirajućeg ozračja o našem boravku u Češkoj, sve što su vidjeli i doživjeli prenijet će svojim vršnjacima na satima razrednika i Vijeću učenika. Još se nisu slegli dojmovi s puta, a naša je učenička družina izjavila da bi se bez razmišljanja ponovno vratila u Češku. Nije li to najljepša moguća preporuka?!

Nekoliko fotografija pogledajte na našoj Facebook stranici a naš video na našem YouTube kanalu ovdje.

Izvijestila Anica Ivković, nastavnica hrvatskog jezika