ŠTIVO ZA OSMIJEH DJETETA

Autor: Spomenka Stanić, 23. 11. 2010.

U okviru obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige knjižničar osnovne škole Višnjevac, Krešimir Ćosić, prof i dipl. knjižničar organizirao je humanitarnu akciju prikupljanja knjiga za Kliniku za pedijatriju pri Kliničkom bolničkom centru Osijek.

Želja je bila prikupiti knjige koje su dio obvezne školske lektire, ali i djela primjerena djeci svih uzrasta koji su pacijenti tog odjela.U prikupljanju su sudjelovali svi učenici Škole kao i nekoliko izdavačkih kuća te je prikupljeno 250 naslova.

Stavljen je naglasak na korisno provođenju vremena najmlađih bolesnika kao i pružanje knjižničarskih usluga na svakom mjestu i u svako vrijeme.

Osobita pozornost knjizi i čitanju posvećuje se upravo u Mjesecu hrvatske knjige od 15. listopada do 15. studenog jer su u to vrijeme najčešća kulturna zbivanja u knjižnicama, a ovu akciju simbolično smo nazvali „Štivo za osmijeh djeteta“.

Kako najmlađi bolesnici ne bi bili zakinuti za kulturna zbivanja nemogućnošću dolaska u knjižnicu, odlučili smo knjižnicu dopremiti njima.

Budući da pismenost već dugo nije samo svladavanje vještina čitanja i pisanja donirano je i nekoliko interaktivnih cd rom – ova, kao i popularni dječji časopisi uz nadu da će se i neki od mladih čitatelja koji se u jednom dijelu svog života zadesi u bolničkom krevetu jednom odvažiti i krenuti u pismeno izražavanje.

Također je iskazana želja i potreba  da ova akcija postane tradicionalna te da se oformi posebna dječja zbirka Klinike za pedijatriju.

Mala svečanost darivanja održana je uz prigodan glazbeni program učenika naše škole u Klinici za pedijatriju na trećem katu Kliničkog bolničkog centra Osijek.

Izvijestio: Krešimir Ćosić