PANONSKA ČAROLIJA, OVAJ PUTA U NOVOM SADU

Autor: Administrator , 13. 6. 2011.

Nakon održanog prvog dijela  međunarodnog projekta Panonska čarojija u našoj školi, učenici,  roditelji i učitelji OŠ Všnjevac, zajedno s ostalim sudionicima projekta (iz  HKUD-a “Zlatni klas“ Višnjevac, Matice Slovačke Osijek, Športskog društva „ Dr. Ante Starčević“ i  „Šokačke grane“ Osijek ) posjetili su u subotu, 11. lipnja 2011. godine  OŠ “Petefi Šandor“ u Novom Sadu. Ravnatelj škole Zoltan Aranđel uputio nam je riječi dobrodošlice, a školski zbor  je otpjevao dvojezičnu školsku himnu. Poslije ovog lijepog dočeka  krenuli smo u obilazak škole. Zajednički smo komentirali i uspoređivali iskustva u nastavi, razgledavali učionice, njihovo uređenje, opremu i didaktičke materijale.

Nakon toga krenuli smo  s radom u radionicama oslikavanja zajedničkih slika s motivima etno-baština četiriju naroda Panonske nizine, izrada bedževa prijateljstva i postavljanje plakata koje smo donijeli iz naše škole.

Zadovoljni  izrađenim radovima i nakon dobre školske zakuske (sendviči, voće i stari vojvođanski kolači) krenuli smo u posjet KUD-u „Sonja Marinković“. Mladi, ali dobro uvježbani folkloraši su nam predstavili kola i plesove (naravno i svatovski ples)  svoga kraja, također i susjednih naroda.

Slijedilo je stručno vodstvo učenika OŠ  Petefi Šandor u razgledu grada. Upoznali su nas sa glavnim trgom, poznatim zgradama oko njega, proveli kroz centar grada i lijepi park, te studentski kampus. Stručno su nas poveli i na  uživanje u okusima  sladoleda, kupovanje suvenira i za kraj posjet staroj tvrđavi Petrovaradin kroz ulicu Josipa Jurja Strossmayera! Zadivljeni panoramom grada, širokim Dunavom, modernim svatovima koji su prolazili cestama, toplom dobrodošlicom domaćina, bili smo zaista dio te velike „Panonske čarolije “.

Ovim putem se zahvaljujemo Udruzi za kulturu i sport dr. Ante Starčević i predsjedniku Krešimiru Hornungu na podršci i na pomoći oko financiranja troškova putovanja u Novi Sad.

Izvijestila voditeljica projekta

nastavnica Silvija Vukašinović