Nastavak "Panonske čarolije" u Novom Sadu

Autor: Administrator , 16. 5. 2012.

Nastavljajući međunarodnu suradnju u okviru projekta „Panonska čarolija“, učenici škole, obavili su prijateljsku i radnu posjetu kod svojih suradnika iz  Osnovne škole „Petefi Šandor „ u  Novom Sadu.

Rano ujutro,krenuli su učenici , učiteljice i roditelji kroz  Zapadni i Istočni Srijem  put  Novog Sada. Prolazili smo kroz  sve obnovljeniji i ljepši grad - heroj Vukovar, polako se spuštali preko vinogradskih brežuljaka Iloka i onda preskočili preko zbilja širokog Dunava - kao da je more koje spaja obale različitih Europskih zemalja...

(nastavak pod "više")

Izvještava Silvija Vukašinović

Dan je bio sunčan i topao te smo dobili puno solarne energije za baterije našeg projekta.

Ravnatelj Zoltan, psihologinja Branislava i nastavnica Sanela - naši domaćini priredili su nam srdačnu i ukusnu dobrodošlicu. I kada smo malo zasladili usta započela je zanimljiva metalik radionica: Panonskim putevima starih obrta i zanata - oplitanje žicom, obrt koji potječe iz Slovačke. Gospođa Đunđa nas je učila kako od žica, različite debljine naši prsti mogu stvoriti čipkasta umjetnička djela - zaobljena srca, ukrase za božićnu jelku, prstenje, zvona, anđele, ptice i žicom opletena uskršnja jaja. Svi su zujali poput pčela dok su radili, igrali se i dobro se zabavili.  Učenici domaćini prvi puta su se susreli s ovom tehnikom i zanatom. Sa svojim radovima učenici će obradovati mame - jer su izađivali žicom pletena srca za međunarodni Majčin dan.

No, razigrana dječja srca brzo su prešla na „fudbal i nogomet“ . Ipak je lopta najomiljenija kada je vedar dan. Zatim su nas domaćini odveli na glavni novosadski trg, gdje se učinicima jako svidjela „Gradska kuća“, katedrala, pa lijepe fasade okolnih neorenesansnih zgrada, ali najviše - „Mc Donald's“ zgrada.

Razgled grada nastavili smo na „Sajmu nauke“ Univerzitetskog centra. Studenti u žutim majicama na kojima je pisalo „ Padam na pamet“ pokušavali su posjetiteljima objasniti što se sve istražuje u medicinskoj struci, informatici,forenzici, ali su pri tome i plesali u parovima, hodali na metalnim nogama kao svemirci, pravili divovske mjehure od sapunice, pravili tajanstvene kemijske formule i napitke. U medicinskom šatoru svi su išli na izrađivanje „lažne ozljede“. Od umjetnih materijala pravili bi na koži „prave krvave rane“ – kako bi uplašili roditelje...baš zgodno,zar ne ?

Uh, bar da su imali kakav bazen na tom sajmu, temperatura je bila + 29 ' C. Srećom i na Sveučilištu-Univerzitetu se moglo uhvatiti -'ladovinu !

Zahvalili smo se, poslijepodne, našim domaćinima uz obavezno „do viđenja“!

Na putu kući , gospodin Miksad , učitelj Slovačkog pokazao nam je godišnju smotru nacionalnih manjina Županije vukovarsko-srijemske u Iioku. E,tamo je bilo veselo i ukusno. Sve se šarenilo od bogatstva nošnji, narodnih rukotvorina, kola i pjesama, te raznolikih kolača, peciva i napitaka - Slovaka, Nijemaca, Ukrajinaca, Rusina, Roma, Srba, Mađara i Bošnjaka. Kao da se naš projekt, uz obilje solarne energije – razmahao na sve strane.

Vratili smo se kući umorni i zadovoljni našim međunarodnim druženjem.

Izvjestila Silvija Vukašinović

Pozdravljaju vas iz busića : vesela družina OŠ VIŠNJEVAC i učiteljica likovne kulture Silvija Vukašinović !