Smotra literarnog stvaralaštva učenika na slovačkom jeziku

Autor: Administrator , 21. 5. 2013.

Miljevci su selo u općini Nova Bukovica, nedaleko od Slatine, u koje su doselili Slovaci davne 1836. godine. 2004. godine osnovali su udrugu Matica slovačka a u rujnu 2010. godine su izgradili Hrvatsko-slovački dom. Matica slovačka Miljevci, osim plesa i pjesme, njeguje i slovački jezik, običaje i nacionalnu kulturu. U sklopu Osnovne škole Vladimir Nazor Nova Bukovica, u Područnoj školi u Miljevcima održava se nastava na slovačkom jeziku, a Radio Slatina emitira tjednu emisiju za Slovake i njihove prijatelje na slovačkom jeziku. Matica slovačka danas ima 110 članova, što je više od 30 posto stanovnika Miljevaca.

U subotu 11. svibnja 2013. je OŠ Vladimir Nazor, PŠ Miljevci, u suradnji sa Savezom Slovaka  i Maticom slovačkom  Miljevci organizirala literarno-recitatorsko-dramsku smotru „Slovenčina moja“ („Moj slovački“) koja se održala pod pokroviteljstvom Ureda za iseljene Slovake Republike Slovačke i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH.

Goste su na samom početku pozdravili ravnateljica škole Lareta Žubrinić, predsjednik Matice slovačke Miljevci Đuro Sobol, predsjednik Saveza Slovaka Andrija Kuric, predsjednik Aktiva slovačkog jezika Josip Kvasnovski, koji je ujedno predstavio knjigu učeničkih radova „Kvapky IX" („Kapljice IX"),  i predstavnik Ureda za iseljene Slovake iz Slovačke Augustin Lang. Manifestaciju je otvorio saborski zastupnik i načelnik Općine Nova Bukovica Tomislav Žagar.

Na smotri je, uz učenike škole domaćina, bilo i 120 sudionika iz devet osnovnih škola: Iloka, Osijeka, Višnjevca, Soljana, Našica, Jelisavca, Jakšića, Josipovca, Zdenaca. Uz pomoć svojih učitelja uvježbali su  i svima pokazali svoje recitatorske i dramske vještine na slovačkom jeziku. Nazočni su mogli doživjeti bogatstvo izražavanja i njegovanja slovačkog jezika od strane učenika osnovnih škola.

OŠ Višnjevac su predstavili učenici sedmog B razreda Petar Korpak i Dino Lozina, koji su recitirali svoje literarne radove pod nazivom „Zimske radosti“.

Domaćini su nakon uspješnog programa sve goste  počastili ručkom. Učenicima su podijeljene pohvalnice i mali pokloni za sudjelovanje na slovačkoj smotri, a mentorima zahvalnice za pripremu učenika.

Video prilog o ovom događaju donosi i YouTube

Izvijestio Vlatko Miksad prof. slovačkog jezika