Ekskurzija 4. razreda

Autor: Administrator , 11. 6. 2013.

Na ekskurziji smo posjetili dvorac Trakošćan. Saznala sam da je polovicom 17. st. grad nastradao pa je obitelj Drašković boravila u Klenovniku. Grad se zapuštao. Oko dvorca su se uređivali parkovi i umjetno jezero. Nakon 22 god. obnavljanja u dvorcu žive i druge generacije. Prva prostorija u koju smo ušli bila je lovačka soba. U sredini se nalazio veliki stol sa stolcima a na zidovima lovački trofeji kao npr. jelen, bjeloglavi sup... Tamo se nalazila i velika peć koja nije služila samo za grijanje nego i za ukras. Otišli smo u vitešku prostoriju. Tamo su se nalazila 2 oklopa koja su teška 40 kg. U prošlosti su se vitezi s njima jako teško borili jer su bili jako teški. Na 2. katu je živjela obitelj Drašković. Prva prostorija u koju smo ušli bila je blagavaona. Tamo je obitelj Drašković objedovala. Uočila sam i ormare sa veoma starim posuđem. Na drvenim vratima nalazio se grb obitelji Drašković. Otišli smo i u spavaću sobu.  U ono vrijeme ljudi su bili praznovjerni i mislili su da se u ležećem položaju leži samo u grobu. Zato su imali vrlo kratke krevete u kojemu su spavali gotovo u sjedećem položaju. U cijelom dvorcu nalazi se zbirka portreta rođaka obitelji Drašković. Na trećem katu su primali svoje goste. Na noćnom ormariću se nalazio keramički predmet u obliku glave gdje su gosti ostavljali svoje perike. Tada je perika bila vrlo njegovana kao što mi danas njegujemo svoj automobil. Otišli smo i u prostoriju gdje su se nalazili primjerci oruzija od 15. do 19. stoljeća. Vidjela sam puna pušaka, koplja, mačeva, malih topova... Spustili smo se stepenicama do kuhinje. Ona je bila malo odvojena od dvorca zato što su tamo često bili požari. Otišla sam iz dvorca sretna i zadovoljna zato što sam puno toga naučila.

Izvijestila Maria Burić 4.c