Naši učenici aktivno sudjelovali u Noći kazališta

Autor: Administrator , 21. 11. 2013.

Učenici naše škole koji su uključeni u stvaralaštvo likovno-scenske grupe proteklog su tjedna sa svojom nastavnicom Silvijom Vukašinović bili aktivni posjetitelji Galerije likovne umjetnosti u Osijek (GLUO).

Ostatak teksta pod "više" a pogledajte i članak u Glasu Slavonije.

Posjet Galeriji započeli su u srijedu razgledavanjem likovne baštine osječke grofovske obitelji Pejačević. Ravnateljica ustanove Leonilda Conti i likovni pedagog K. Barić proveli su zainteresirane učenike kroz mnoštvo umjetničkih djela posebno se osvrćući na motive, način slikanja, odijevanje i povijest obitelji Pejačević kako bi djeca dobila potpuni uvid u povijesnu i umjetničku vrijednost izložbe. Nakon razgledavanja naši su učenici čitali dijelove igrokaza Mala grofica i šaljivu legendu o nastanku njihova naselja i postanku imena Višnjevac čime su upotpunili cjelokupni doživljaj duha tog vremena. Na kraju prvog posjeta učenici su imali priliku iskazati svoju kreativnost na radionici Naslikaj portret u sklopu koje su slikali portrete svojih kolega pazeći da stil  slikanja bude u duhu epohe.

Djelatnicima GLUO-a i ravnateljici Dječjeg kazališta Osijek Jasminki Mesarić se svidio nastup naših učenika te smo pozvani da doprinesemo Noći kazališta koja se obilježavala u subotu oživljavanjem duha carske austro-ugarske prošlosti Osijeka i Višnjevca. Scenski igrokaz Mala grofica prikazao je posjetiteljima GLUO-a crticu iz života grofovske obitelji Pejačević s naglaskom na  legendi o nastanku naselja Adolfovac kako se nekada nazivao naš Višnjevac.

GLUO je u Noći kazališta odisao plemenitaškim dostojanstvom, a mogli su se čuti i razni jezici koji su se govorili u to vrijeme: mađarski, njemački, slovački, hebrejski i naravno naš hrvatski. Posebno se ljepotom isticao šokački govor koji je svih prisjetio kako valja čuvati svoju baštinu i običaje. Učenici su svojim sudjelovanjem u navedenim događanjima mogli osjetiti atmosferu i multikulturalnost jednog minulog vremena svojega grada te su tako obogatili ne samo svoje znanje iz likovne kulture već su postali bogatiji za jedno neponovljivo životno iskustvo.

Popis učenika 8. razreda koji su sudjelovali sudionici u likovnom oživljavanju baštine obitelji Pejačević : Gabriela Svalina, Matilda Madžar, Sara Lažeta, Lucija Rakitić, Ivana Barišić, Luka Hornung, Rebeka Rumbak, Mateja Krišto i Maja Vranić.

Popis učenika koji su bili sudionici scenskog prikaza : Valentina Kos, Ana Bistrović, Sanja Korpak, Helena Andrašek, Antonija Vukašinović, Josipa Ivakić, Dino Lozina, Matej Balta i Florijan Hajba.