LIDRANO na slovačkom jeziku 2014.

Autor: Administrator , 26. 5. 2014.

U subotu 17. svibnja 2014. godine s početkom u 11,00 sati održana je u Markovcu Našičkom, u prostorijama Matice slovačke, i OŠ kralja Tomislava Našice Literarno-recitatorsko-dramska smotra učenika slovačkog jezika i kulture osnovnih i srednjih škola Slovenčina moja (Moj slovački). Osim učenika iz škole domaćina (OŠ kralja Tomislava Našice-PŠ Našički Markovac), sudjelovali su i učenici škola u kojima se njeguje slovački jezik iz Iloka (osnovna i srednja škola) i iločke PŠ Radoš, Jakšića, Jelisavca, Josipovca Punitovačkog PŠ Jurjevac, Lipovljana, Nove Bukovice  PŠ Miljevci, Osijeka, Soljana, Višnjevca i Zdenaca. Smotri je prisustvovao i predsjednik Saveza Slovaka u Republike Hrvatske Mirko Vavra.

Smotru je otvorila ravnateljica škole domaćina Vlatka Zahirović, zatim je dječja skupina Slovačke kulturno-umjetničke udruge „Franjo Strapač“ iz Markovca Našičkog otplesala koreografiju slovačkih svibanjskih tradicionalnih običaja Majales a uvodni dio su završili savjetnik za slovački jezik u RH Andrija Kuric i voditelj Aktiva učitelja slovačkog jezika Joisp Kvasnovski promocijom jubilarne desete Zbirke literarnih radova učenika osnovnih i srednjih škola na slovačkom jeziku Kvapky X (Kapljice X).

Smotra je održana pod pokroviteljstvom Saveza Slovaka u RH, OŠ kralja Tomislava Našice Područna škola Markovac, Matice slovačke Markovac Našički i Matice slovačke Našice.

Našu školu iz Višnjevca je uspješno predstavio Tomislav Plašćak iz 6b. razreda vlastitim proznim literarnim uratkom  Kôň, ktorý si neumýval zuby (Konj, koji nije prao zube).

Izvijestio učitelj slovačkog jezika Vlatko Miksad, prof