Mjesec knjige priveden kraju

Autor: Administrator , 3. 12. 2015.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige obilježili smo u našoj školi  nizom različitih aktivnosti. Od postavljanja prigodnog panoa ispred knjižnice do sudjelovanja malih knjižničara na Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja. Učenici prvih razreda po prvi su puta posjetili školsku knjižnicu u kojoj su im Mali knjižničari prikazali predstavu Mačak u čizmama. Nakon predstave su imali svečanu dodjelu članskih iskaznica uz pomoć kojih su obavili prvu posudbu. Učenicima su ovom prilikom podijeljeni i straničnici koje su samo za njih i ovu prigodu izradili Mali knjižničari. U navedenoj predstavi su glumili Dorja Ivanović (7.b), Petra Vranješ (7.b) i Marko Špoljarić (7.b). Za učenike drugih razreda održana je prezentacija na temu Bajke, na kojoj su naučili razlikovati bajku među ostalim književnim djelima. Matea Murković (7.c) i Matea Prka (7.b) učenicima drugih razreda su kao primjer pročitale bajku Tri praščića. Učenici trećih razreda naučili su Tko je pisac - čime se bavi, kako živi, kakav je posao „pisanje knjiga.“ Učenici su, na primjeru Luke Paljetka, Ivane Brlić –Mažuranić i Ratka Zvrke, zaključili kako pisci i nisu tako tajanstveni kako se na prvi pogled čine, ali i da se njihovim zvanjem ne može baviti svatko tko poželi. Za učenike četvrtih razreda knjižničarka je pripremila prezentaciju o straničnicima, nakon nje učenici su napravili straničnike. Učenici su s radošću prihvatili ovu aktivnost i svi su se trudili napraviti što bolji rad. Tako su nastali straničnici ukrašeni lijepim motivima: cvijećem, listovima, životinjama, drvećem, geometrijskim likovima… Radovi su bili izloženi na panou ispred knjižnice i svi su ih sa zanimanjem gledali. Peti su razredi naučili razlikovati časopise od ostalih vrsta tiska. Za učenike šestih razreda bilo je pripremljeno izlaganje o referentnoj građi – leksikonima, rječnicima, enciklopedijama. Sedmaši su ponovili što znaju o dijelovima časopisa i osobama koje sudjeluju u nastanku časopisa Meridijani, Drvo znanja, Modra lasta i Hrvatske šume. Za osme razrede knjižničarka je pripremila prezentaciju o korištenju referentne literature, nakon koje su praktičnim radom u skupinama pokazali usvojenost novog znanja. Mali su knjižničari pripremili i uredili pano ispred knjižnice te aktivno sudjelovali u svim aktivnostima.

Fotografije pogledajte na našoj Facebook stranici.

Izvijestila: Marina Tojčić, knjižničarka